Mevcut internet ile paralel çalışacak olan ağ, ulusal güvenlik konularına ilişkin hassas finansal bilgi ve verileri güvenli bir şekilde göndermek için kullanılabilen kuantum internet, Her şey planlanırsa, işlevsel bir ağ on yıl içinde çalışır durumda olabilecek.

“Devam ettiğimiz şey bir gün kuantum ağları kurmak. . . tam bir ikinci internete, dijital internete paralel bir internete dönüşüyor ” diyor. Enerji Bakanlığı Bilim Müsteşarı Paul Dabbar (DOE).

Yeraltında ve kablosuz iletişim teknolojileri ve uydular üzerinden fiber optik kablolar boyunca çalıştırılan foton denilen ışık parçacıklarındaki verileri kodlayarak bilgiyi ileten günümüz internetinin aksine, kuantum internet, dolaşmış fotonları kullanarak veri iletiyor ve bu şekilde bilgisayar korsanları artık bu yöntem ile çağa karışacak deniliyor.

Projenin finansmanı, ABD Donald Trump‘ın Ulusal Kuantum Girişimi kapsamında tahsis edilen 1.275 milyar dolarlık bütçeden gelecek. Girişim, Amerika’nın kuantum teknolojisini, özellikle kuantum bilgi işlemeyi geliştirme planının bir parçası olarak 2018’in sonunda yasalaşan Ulusal Kuantum Girişim Yasası kapsamında kuruldu.

DOE ve Chicago Üniversitesi liderliğindeki yaklaşık 50 kuruluştan oluşan bir grup projeyi hayata geçirmek için kuruldu. Dün düzenlenen bir basın toplantısında, DOE 17 Milli Laboratuvarları gelen kuantum internet omurgası olarak görev yapacağı söylendi.

Bu yılın Şubat ayında, DOE’nin Lemont, Illinois ve Chicago Üniversitesi’ndeki Argonne Ulusal Laboratuvarı’ndan bilim adamları, şehirdeki  52 kilometrelik bir “kuantum döngüsünde” fotonları birbirine dolaştırdıkların da ülkedeki en uzun kara tabanlı kuantum ağlarından birini başarıyla  kurmayı başardı.

Kuantum İnternetin Avantajları Nelerdir ?

Araştırmacılar kuantum internetin birçok alanı olumlu anlamda etkileyeceğini düşünüyor. Örneğin; GPS navigasyonu bugün olduğundan daha kesin bir hale gelecek. Bilim insanları yerçekimi dalgalarının dalgalanmasını tespit edebilecekler ve Dünya’nın yer çekimi alanını ayrıntılı olarak haritalayabilecek. Kuantum internet sayesinde süper güçlü kuantum bilgisayar ağlarının birlikte çalışması ve inanılmaz derecede karmaşık simülasyonlar oluşturması da mümkün olabilir. Bu, araştırmacıların moleküllerin ve proteinlerin davranışlarını daha iyi anlamalarını ve yeni ilaçlar geliştirmelerini ve test etmelerini sağlayabilir. Araştırmacılar kuantum internetin, evrenin çalışma mekanizmasına yardımcı olabileceğini bile düşünüyor. Ayrıca daha önce bahsettiğimiz gibi kuantum internet maksimum güvenlik sağlıyor.