Tennessee Araştırma Bürosu dün yaptığı açıklamada, çocuklara yönelik siber suçlarla ilgili alınan ipucu sayısının COVID-19’un ortaya çıkmasından bu yana daha da artığını söyledi.

Medyaya konuşan  TBI Direktörü David Rausch, salgın başladığından bu yana çocuklara yönelik saldırıların artığını belirten David Rausch velilerin dikkatli olmasını söyledi.

450 İpucu Olduğu Söyleniyor !

Tennessee Araştırma Bürosu 2020’de çocuklara karşı siber suçlarla ilgili 450 ipucu kaydetti ve sadece Mart ayında 122 ipucu ele geçirdiğini belirtti.

Rausch, uzaktan çalışma ve sosyal mesafenin çoğalmasından bu yana artışın insanların çevrimiçi olarak harcadıkları zaman miktarındaki artışla bağlantılı olabileceğini söyledi. Ebeveynleri, internete girdiklerinde çocuklarının ne yaptığına dikkat etmeleri ve akıllı cihazların gözetim altında kullanılmasını sağlamaları konusunda uyardı.

Rausch, “Temsilcilerimiz, beş yaşındaki çocukları kendi fotoğraflarını çekerken ve çevrimiçi iletişim kurdukları birinin yönlendirmesiyle gördü” dedi.

Ebeveynleri tetikte olmaya teşvik ettiğini söyleyen Rausch velilerin dikkat etmesi gerektiğini üstüne basa basa söyledi. Yabancıların evinize veya kesinlikle çocuklarınızın yatak odasına girmesine izin vermeyeceğiniz gibi, siber suçluların telefonlardan veya diğer ekran kaynaklarından evinize girmesine izin vermemelisiniz. ”

Çocukları ile bir başkası arasında ilgili bir çevrimiçi etkileşime tanık olduklarına inanan ebeveynlere, söz konusu kişinin adını ve iletişim bilgilerini kaydetmelerini tavsiye etti. Rausch, ebeveynlerin bireyle etkileşime girmeye çalışmamaları, bunun yerine yerel araştırma bürolarıyla iletişime geçmeleri gerektiğini söyledi.

Şubat ayında WKRN’ye konuşan  TBI Özel Ajanı Robert Burghardt, büronun çocukları cinsel olarak istismar etmek için interneti kullanan suçluları yakalamak için proaktif bir yaklaşım benimsediğini söyledi. Dedektifler, Facebook, Instagram, Snapchat, Kik ve TikTok gibi popüler sosyal medya uygulamalarında çocuk olduklarını iddia eden profiller oluşturduğunu söyleyip çocukların tehlikeye atıldığını belirtiyor.