e
sv

Dark Web Çalınan Kart Bilgileri Yüzdesi Düşüşe Geçti !

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dark Web Çalınan Kartlar Düşüşe Geçti

Sixgill’e göre, dark  web’de satışa sunulan çalınan ödeme kartlarının hacmi, kısmen COVID-19’un neden olduğu değişen alışveriş kalıpları sayesinde 2020’nin ilk yarısında düştü.

Siber-istihbarat şirketinin yılda iki kez Yeraltı Finansal Dolandırıcılık raporu , yeraltı taraklama ve diğer alanların analizinden ayrıştırılır.

2020 Yılında 45 Milyon Kişinin Kart Bilgileri Dark Web Sitelerinde Satılıyor !

2020’nin ilk yarısında yaklaşık 45,1 milyon kartın satışa çıkarıldığı ortaya çıktı; bu, 2019’un ikinci yarısında Dark Web sitelerinde sunulan 76,2 milyondan% 41’lik bir düşüş oldu.

Firma, düşüşün büyük kısmının Rusya’daki olağandışı yasa uygulama faaliyetleriyle bağlantılı olabileceğini ve bu da dönem boyunca birkaç yeraltı sitenin kapatılmasına yol açabileceğini açıkladı.

Rus polisi genellikle siber suç faaliyetlerinin yabancı hedeflere yönelik olduğu sürece ülke içinde gelişmesine izin vermekten memnun olsa da, müfettişler Mart ayında 25 kişiyi tutukladı ve düzinelerce çevrimiçi pazar yerini kapattı.

Sixgill’e göre bunlar, dünyanın çalınan kart ticaretinin% 54’ünü oluşturuyor.

Siber tehdit istihbarat analisti Michael-Angelo Zummo, “Suçlanan suçluların çoğu, yerel ceza kanunlarını ihlal ederek yetkililerin öfkesini çekmiş olabilir” diye yazdı.

Ancak, daha sonra kapatılanların yerini daha fazla dark web piyasası aldı.

Kart hacimlerindeki dramatik düşüş, aslında yalnızca Rusya’daki kanun uygulama faaliyetlerinin artmasıyla açıklanamaz.

Bunun yerine, artık daha az sayıda insan, kart verilerini çalmak için satış noktası kötü amaçlı yazılımların ve skimmerlerin yüklenebileceği mağazalarda alışveriş yapıyor, dedi.

Bu “dökümler” yüz yüze dolandırıcılık kartlarını klonlamak için kullanılırken, yalnızca Magecart gibi internet tabanlı saldırılar siber suçluların çevrimiçi dolandırıcılık yapmak için ihtiyaç duydukları CVV’leri toplayabilir.

EMV’nin daha yaygın olduğu Avrupa’da, çevrimiçi saldırılar ve dolandırıcılık açık farkla en popüler türdür.

“Dark web pazarlarındaki faaliyetler, koronavirüs kilitlenmelerinin dolandırıcılık ortamını değiştirdiğini gösteriyor. Yüz yüze alışveriş reddedildikçe, buna bağlı olan kredi kartı dolandırıcılığı türleri de azaldı ”dedi Zummo.

“Bu olaylar dizisi, siber güvenlik uzmanları ve tüketiciler için de değişen bir stratejiye işaret ediyor. Satıcıların, Magecart gibi e-skimming saldırılarını önleyecek araçlara sahip olduklarından emin olmaları gerekiyor ve yüz yüze alışveriş artmaya devam ettikçe, perakendeciler yalnızca çip özellikli satış noktası sistemleri kullanmalıdır. “

Kaynak : https://www.infosecurity-magazine.com/news/volume-of-stolen-cards-on-dark-web/
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli