Kaspersky’nin yeni verilerine göre, 2020’nin ikinci çeyreğinde dağıtılmış (DDoS) saldırılarının geçen yıla oranla 3 katı arttığını söyledi.

Onun talep Rus siber güvenlik satıcı Kaspersky Q2 2020 DDoS saldırılarına rapor algılanan ve Q2 2019 yılında daha 217% daha DDoS girişimlerini bloke ettiğini.

Bu, DDoS saldırılarının yılın başında zirveye çıktığını ve ardından ilkbaharın sonlarında ve yazın düşüşünü gören olağan mevsimsel eğilimlere ters düşüyor gibi görünüyor. Tespit edilen saldırıların hacmi, örneğin 2019’un 1. çeyreğinden 2019’un 2. çeyreğine% 39 düştü ve 2018’in aynı döneminde% 34 düştü.

Ancak Kaspersky’ye göre bu yıl tespit edilen saldırıların hacmi ilk çeyrekten ikinci çeyreğe% 30 arttı.

Dahası, günlük en yüksek saldırı sayısı ikinci çeyrekte (9 Nisan’da) yaklaşık 300’e ulaşırken, 2020 Q1’de rekor 242 oldu.

Kaspersky DDoS Protection ekibinin iş geliştirme müdürü Alexey Kiselev, DDoS etkinliğindeki artışın pandeminin bilgisayar kullanıcıları üzerindeki etkisine bağlı olabileceğini savundu.

“Bu yıl, pek çok bölge COVID-19’u kilitleme önlemlerini yerinde tuttuğu için insanlar normal bir tatil sezonunun tadını çıkaramadı. Bu durum, hem kişisel hem de işle ilgili faaliyetler için çevrimiçi kaynaklara bağlı olarak normalden daha fazla insanı bıraktı ve bu yazı, çevrimiçi işletmeler ve bilgi kaynakları için yoğun bir dönem haline getirdi ”dedi.

“Sonuç olarak, DDoS pazarında benzeri görülmemiş bir faaliyet gördük. Ve şimdiye kadar bir düşüş öngörmek için hiçbir neden yok. “

Firma, kuruluşları, kritik web kaynaklarını yönetmek, anlaşmaları doğrulamak ve hızlı yanıtı desteklemek için ISP’lerle iletişim bilgilerini doğrulamak ve kanıtlanmış bir sağlayıcıdan etkili DDoS önleme seçmek için 24 saat destek almalarını sağlamaya çağırdı.