Sıradaki içerik:

Siber Güvenlik Alanları Nelerdir?

e
sv

Yapılan Ankete Göre Facebook En Riskli Platform !

05 Ağustos 2020 15:30
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnternet kullanıcıları Facebook’u kişisel verileri için en büyük güvenlik riskini oluşturan çevrimiçi platform olarak söyledi.

Yapılan ankete göre Facebook en riskli sosyal medya platformu !

Avustralya’nın Edith Cowan Üniversitesi tarafından yapılan bir  ankette , katılımcıların% 68’inin verilerinin Facebook’ta güvensiz olduğuna inandığını söylüyor. Instagram ve Twitter sırasıyla % 65 ve % 57 riskli görüldü.

Sosyal medya, veri güvenliği açısından diğer çevrimiçi platformlardan çok daha tehlikeli görüldü. Katılımcıların% 28’i verilerinin e-postada güvenli olmadığına ve % 27’si de çevrimiçi sağlık portalları için aynı olduğuna inanırken, sadece % 14’ü çevrimiçi bankacılığın bir risk oluşturduğunu belirtti.

Millennials Facebook’un en güvensiz sosyal medya platformu, % 73’ü platformu güvensiz olarak etiketledi. Buna karşılık, Facebook’dan sonra İnstagram platformu en riskli platform olarak görülüyor.

Çalışma, Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya’dan 1.130 kişiyi “insanların kablolu yaşamlarında ne kadar güvende hissettiklerini ve kendilerini güvende tutmak için neler yaptıklarını görmek için” araştırdı.

Katılımcıların yarısından fazlası (% 59) kişisel gizlilik için en tehlikeli özelliğin konum paylaşımı olduğunu söyledi. Kullanıcılara kötü hissettiren diğer özellikler yüz tanıma ve parmak izi kimliği idi.

İnsanların bilgisayar korsanlığını önlemek için aldığı en yaygın önlemler virüsten koruma yazılımı (% 66) kullanmak, iki adımlı şifre kimlik doğrulaması (% 59) kullanmak, güçlü güvenlik soruları (% 50) oluşturmak ve farklı hesaplar için benzersiz şifreler kullanmaktı. (% 48).

İlginç bir şekilde, saldırıya uğramaktan endişe duyan anket katılımcılarının oranı düşüktü.

Araştırmacılar şöyle yazdı: “Avustralyalıların% 26’sı ve araştırmamıza katılan Avrupalıların% 29’u ile karşılaştırıldığında Amerikalıların yaklaşık% 25’i olasılıkla ilgili endişelerini dile getirdi. Bununla birlikte, katılımcıların% 70’i veri gizliliğinin önemli olduğuna inandıklarını ve cihazları saldırıya uğramış olabilir. ”

Bebek patlamaları hükümet izlemesine en çok karşı çıkan ve antivirüs koruma yazılımı kullanma olasılığı en yüksek nesil (tüm katılımcıların% 78’i) olarak bulundu. En genç teknoloji kullanıcıları – Z Kuşağı üyeleri -% 57 ile en düşük olasılıktı.

Araştırmacılar, “Bunun yerine, Gen Z kullanıcılarının yalnızca% 64’ü bunu yapmasına rağmen, en çok iki adımlı parola kimlik doğrulamasını kullanma eğilimindeydiler” dedi.

Kaynak : https://www.infosecurity-magazine.com/news/facebook-seen-as-riskiest-online/
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli