e
sv

Fidye Virüsü Nedir? Nasıl Kurtulunur?

avatar

Omer

 • e 2

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Fidye Virüsü Nedir? Nasıl Kurtulurum?

Sosyal medyanın günümüzde aniden sıçrama yapması ve herkes tarafından kullanılmaya başlaması beraberinde bağımlılık ve güvenlik problemi de getirmiştir. İnternet ortamında her şey daha kolay olsa da bilinçsizce kullanılan sanal ortam kötü niyetli insanların pis çıkarlarına hizmet etmeye başlamıştır. Özellikle hack ve yazılım alanında kendini geliştiren bazı kötü niyetliler gerçek ortamda yapamadıkları haraç kesme olayını usta bir şekilde gizlenerek sanal alemde yapmaya başlamışlardır. Peki ya fidye virüsü nedir? Nasıl kurtulunur?

Fidye virüsü!

Bir tür ‘şantaj’ olarak kabul edilen bu kötü yazılımlar, internette dolaşan hırsızların sıklıkla kullandığı bir yöntemdir. Fidye virüsleri yerleştirildikleri yazılım sistemlerinde ulaşımı engelleyerek fidye talep edilir.  Kişinin bilgisayar telefon vb. hack olaylarına müsait aletlerine yerleştirilerek insanlardan verileri yayınlama tehdidi ile fidye talep edilmektedir. İlk başlarda mafya yönetimli rus hackerların ortaya attığı bu kriptovirolojik sistem dünya geneline yayılmış ve artık uluslararası bir suç olarak ilan edilmiştir. Yani sizden herhangi bir fidye eden kişileri polise şikayet edip daha sonra uluslararası çok büyük cezalar almasını sağlayabilirsiniz. En bilinen fidye virüsü ise cryptolocker dır. Bu virüsün bulaştığı mağdur iseniniz nasıl kurtulunur? cevabı aşağıda..

Şifreleme kullanmayan fidye virüsleri!

2010 yılında rus polisinin tutukladığı fidyecilerin bir açığı keşfedildi. Önceki fidyecilere göre bu saldırganlar truva programına aykırı olarak winlock şifreleme kullanmıyordur. Bu saldırganlar pornografik resimler göndererek siteye girişi engelleme yöntemi kullanıyordu. 2011 de ise windows ürün aktivasyonunu taklit edip mağdur numarası yapan fidyeciler ortaya çıktı. Bu saldırgan fidyeciler rusya ve çevre ülkelerini çok etkilemiş ve toplam da 16 milyon dolar gibi büyük paralar kazandıkları ortaya çıkmıştır.

Nasıl çalışır ve farkedilir?

 • Saldırganlar bir anahtar cifti oluşturur ve karşılık gelen aanahtar ile kötü virüs yerleştirilir.
 • Ratgele bir simetrik anahtar seçilir ve veriler bu anahtar ile şifrelenir bu hibrid şifre’dir.
 • Saldırgan ödemeyi alır ve ödeme ile beraber asimetrik şifre de saldırgana yollanır.

Fidye virüsü indirilen bir dosya içerisinde yürütülen truva atı ile yönetilir.

Nasıl korunulur?

Öncelikle size vereceğim en işe yarar tavsiye asla sanal aleme güvenmeyin. Bu nokta da almanların uyguladığı çözümler gerçekten işe yarıyor. Güvenlik bilgilerinizi t.c kimlik no, banka şifreleri, sosyal medya, aile şifreleri gibi son derece zaaf noktası olan özel bilgilerinizi devlet tarafından korunmayan hiçbir site ve kuruluşa teslim etmeyin sanal alemde ki not tutma uygulamalrına kayıt etmeyin. Dosyalarınızın gğvenliği için ise en iyi yöntem koruma programlarıdır sizi erkenden uyarabilir.

 Diğer bir nokta ise payload denilen sistemin güvenlik taramalarına takılmasıdır. Sizin erkenden farkettiğiniz virüs girişimini anında durdurmak kolay olabilir çünkü şifreleme süresi uzun sürer. Güvenlik yazılımlarının yeni kategorisi olan aldatma teknolojisi virüs girişimini sahte dosyalar yönlendirir ve yanlış dosyalar şifrelenir.

Nasıl kurtulursunuz?

Bu virüs saldırılarına maruz kaldıysanız nasıl kurtulurum? gibi soruların cevabı ise çok basit.

 • EaseUS Data Recovery Wizard programını deneyin.
 • yedekten geri yükleme yapabilirsiniz
 • önceki sisteme geri dönüşüde seçebilirsiniz

Bunların dışında kesinlikle polis ve siber uzmanlarla anında iletişime geçmelisiniz. İşin uzmanları olayı çözümleyebilir ve başkalarının canı yanmasın diye yargıya teslim edilirler.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Avatar
 • samet7 ay önce
 • klasik bi cümleleri var -polise giderseniz dosyaları silinmiş bilin diye

Avatar
 • Samet7 ay önce
 • 1Bir dönemler şirketin başına gelmişti bu olay bunun yüzünden 1000 tl ödemek zorunda kalmıştık