e
sv

Google Chrome, Antivirüs ‘dosya kilitleme’ hatası

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Google Chrome, Antivirüs 'dosya kilitleme' hatası

Google Chrome, Windows 10’da virüsten koruma programlarının yeni oluşturulan dosyaları kilitlemesini sağlayan bir hatayı düzeltti.

Hatanın yamalanması, Windows üzerinde çalışan virüsten koruma programlarının artık Chrome web tarayıcısı tarafından oluşturulan yer imleri gibi yeni dosyaları engellemeyeceği anlamına geliyor.

Antivirüs programları yeni dosyaları kısa süreliğine kilitliyor

Bir güvenlik önlemi olarak, çoğu zaman antivirüs programları, taranana ve kötü amaçlı faaliyete karşı dışlanabilene kadar yeni oluşturulan dosyaları sistemde geçici olarak kilitler.

Özellikle Windows 10 makinelerinde, bu, belirli dosyaların çıktısını almak için “ImportantFileWriter” kullanıldığında Google Chrome web tarayıcısı için sorunlar yarattı.

 Bir Google mühendisi olan Bruce Dawson, “Anti-virüs programları ve diğer tarayıcılar, yeni dosyaları kısaca kilitleyebilir ve bu da, yer imlerini ve ImportantFileWriter’ı kullanan diğer dosyaları kaydetmede sık sık sorunlara yol açabilir , ”  dedi .

Bu, Windows 10 kullanıcılarının, örneğin web tarayıcısının karşılık gelen dosyayı oluşturmada zorluk çekmesi nedeniyle yer imlerini kaydetmeye çalışırken sorunlarla karşılaşacağı anlamına geliyordu.

Bu hafta Windows Latest  tarafından ilk kez bildirildiği üzere  , Chromium projesi tarafından yapılan yeni bir geliştirme, virüsten koruma araçları etkinleştirildiğinde bile Chrome web tarayıcısının Windows 10’da sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Birden çok kez dosya oluşturma girişimlerini düzeltin

Chromium’un Google Kaynak kod tabanında yayınlanan düzeltme  , bir virüsten koruma programının Chrome tarafından eşzamanlı olarak erişilen bir dosyanın kontrolünü ele geçirdiği (ve kilitlediği) olası yarış koşulunun üstesinden gelmek için ReplaceFile yönteminin yürütülmesini birden çok kez yeniden deneyerek bu hatayı çözer  .

Kod değişikliğinin bir makine öğrenimi yönü de vardır, bu da Chromium’un zamanla bu tür yarış koşullarını atlatmak için gereken deneme sayısını ince ayarlamayı kendisine öğreteceği anlamına gelir.

Dawson, “Bu değişiklik, ileride yapılacak ayarlamalar için kaç tane yeniden denemeye ihtiyaç duyulduğunu kaydetmek için enstrümantasyon da ekliyor” dedi.

Mühendis ayrıca bu hatanın yalnızca Windows sistemlerini etkilediğini belirtir ve bu nedenle, important_file_writer.cc dosyasında yapılan düzeltme  , yukarıdaki ekran görüntüsünde (satır 45) gösterildiği gibi Windows işletim sistemine özgüdür.

Düzeltme, 30 Aralık 2020 itibariyle havuzda birleştirildiğinden, Google Chrome’un bir sonraki sürümünün de onunla birlikte gelmesi bekleniyor.

Chrome kullanıcıları, gelecek sürümlere dikkat etmeli ve web tarayıcılarını derhal güncellediklerinden emin olmalıdır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli