Sıradaki içerik:

Hacker, 77 milyon Nitro PDF kullanıcı kaydının tamamını sızdırdı

e
sv

Google Chrome Artık Zayıf Şifreleri Kontrol Ediyor

87 okunma — 21 Ocak 2021 18:10
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Google Chrome Artık Zayıf Şifreleri Kontrol Ediyor

Google Chrome Artık Zayıf Şifreleri Kontrol Ediyor, Google, Chrome web tarayıcısına, saklanan şifrelerinin zayıf ve tahmin edilmesi kolay olup olmadığını kontrol etmeyi kolaylaştıracak ve kullanıcıları kaba kuvvet saldırılarına veya şifre kırma girişimlerine maruz bırakacak yeni bir özellik ekledi.

Yeni özellik, dün Mevcut Ürün kanalına tanıtılan 88 sürümüne güncellemenin ardından önümüzdeki haftalarda Google Chrome kullanıcılarına sunulacak .

Bu özellik,  Aralık ayında Chrome Canary’ye sunulmuş ve deneysel “Şifreler zayıflık kontrolü” Chrome bayrağının arkasına gizlenmiştir. Google Chrome Artık Zayıf Şifreleri Kontrol Ediyor ve uyarıyor.

Zayıf şifrelerin değiştirilmesi için uyarıyor

Google Chrome, yerleşik bir şifre yöneticisi kullanarak web’de gezinirken bir fare tıklamasıyla şifrelerinizi oluşturmanıza, depolamanıza ve doldurmanıza izin verir.

Zayıf şifreleri bulduktan sonra Chrome, yerinde oluşturulabilen ve daha sonra kullanılmak üzere saklanabilen daha güçlü şifreler kullanarak bunları değiştirmenize izin verecektir.

Chrome ürün yöneticisi Ali Sarraf, “Hepimiz, hızlı bir şekilde kurulmak için basit bir ‘evcil hayvanınızın adı’ şifresini seçerek yeni bir oturum açmak için acele ettiğimiz anlar yaşadık,” dedi.

“Ancak, zayıf şifreler sizi güvenlik risklerine maruz bırakır ve bundan kaçınılmalıdır. Chrome 88’de, zayıf şifreleri belirlemek ve kolayca işlem yapmak için artık basit bir kontrolü tamamlayabilirsiniz.”

Parola zayıflığı kontrolü ( Google )

Parola zayıflığı kontrolü ( Google )

Zayıf şifrelerinizi Chrome’un şifre güvenlik kontrolünü kullanarak kontrol etmek için, şifrelerinizin güvenlik kontrolünü gerçekleştirmek için Ayarlar > Şifreler > Şifreleri  kontrol et> Şimdi Kontrol Et’e gitmeniz gerekir .

Düğmeyi tıkladığınızda, Google otomatik olarak kaydedilmiş şifrelerinizi taramaya başlayacak ve daha zayıf olanları vurgulayacaktır. Daha sonra, kaydedilen şifreyi daha güçlü bir şifre ile değiştirmek için “İncele” düğmesini tıklayabilirsiniz.

Güvenliği ihlal edilmiş şifre uyarıları

Chrome ayrıca, sitelere giriş yaptıktan sonra depolanan şifrelerinizden birinin veri ihlali nedeniyle ele geçirilmesi durumunda sizi uyarır .

Google tarafından yapılan bir araştırma, tüm girişlerin% 1,5’inin veri ihlalleri nedeniyle tehlikeye girdiğini buldu . Çalışma ayrıca, tarayıcılarında bir veri ihlali bildirimi gören kullanıcıların yaklaşık% 26’sının da şifrelerini değiştirdiğini gösterdi.

Sarraf, “Chrome’un Güvenlik Kontrolü her hafta 14 milyon kez kullanılıyor,” diye  ekledi . “Güvenlik Kontrolü ve 2020’de başlatılan diğer iyileştirmelerin bir sonucu olarak, Chrome’da depolanan güvenliği ihlal edilmiş kimlik bilgilerinde% 37’lik bir azalma gördük.”

Eylül 2020’den itibaren, Chrome 86’nın piyasaya sürülmesiyle birlikte, web tarayıcısı  , veri ihlallerinde tehlikeye atılan kayıtlı şifrelerin sıfırlanmasına da yardımcı oluyor .

Bir başka haber: Hacker, 77 milyon Nitro PDF kullanıcı kaydının tamamını sızdırdı
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli