Sıradaki içerik:

Valheim nedir? Steam’de GTA 5’i Aşan Hayatta Kalma Oyunu

e
sv

Google Chrome ve Microsoft Edge’ye Intel’den Güvenlik Güncelleştirmesi

15 Şubat 2021 18:29
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Google Chrome ve Microsoft Edge

Google Chrome ve Microsoft Edge dahil olmak üzere Chromium web tarayıcıları, yakında Intel’den  güvenlik desteği alacak. Her iki tarayıcı da Intel’in 11. nesil CPU’ları tarafından desteklenen cihazlarda çalıştıkları sürece Intel Control-flow Enforcement Technology (CET) korumasından yararlanacak.

CET güvenlik özelliği, saldırganların bazen kötü amaçlı kod yüklemek için kullandıkları bir yöntem olan, bir uygulamanın olağan kontrol akışı aktarım talimatlarını ele geçirmekten yararlanma girişimlerini önlüyor. CET, özellikle Geri Dönüş Odaklı Programlama (ROP) ve Sıçrama Odaklı Programlama (JOP) saldırılarına karşı koruma sağlıyor.

Microsoft’ta bir bulut çözümleri uzmanı olan Baiju V Patel, “JOP veya ROP saldırılarının tespit edilmesi veya önlenmesi özellikle zor olabilir çünkü saldırgan, yürütülebilir bellekten çalışan mevcut kodu program davranışını değiştirmek için yaratıcı bir şekilde kullanıyor” dedi. “ROP / JOP’u tespit etmeyi veya önlemeyi zorlaştıran şey, bir saldırganın yürütülebilir bellekten çalışan mevcut kodu kullanmasıdır. Pek çok yazılım tabanlı tespit ve önleme tekniği geliştirildi ve sınırlı başarı ile uygulandı. ”

Google Chrome ve Microsoft Edge Güvenli Olacak

Ancak Intel CET, donanım tabanlı bir güvenlik çözümü olduğu için, yalnızca geçen yıl piyasaya sürülen 11. nesil Intel CPU’lara sahip cihazlarda çalışan Chromium tarayıcılar bu özelliğe erişebilecek.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli