Sıradaki içerik:

Statik IP İle Dinamik IP Farkları Nelerdir?

e
sv

Güçlü Parolalar Nasıl Oluşturulur?

207 okunma — 20 Kasım 2020 02:31
avatar

Omer

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Güçlü Parolalar Nasıl Oluşturulur? Teknolojinin gelişmesi ile birlikte uzun zamandır hayatımızda olan sosyal mecralar olan Facebook, Twitter, Gmail ve Instagram gibi birçok farklı uygulamaları aktif olarak kullanıyoruz. Bu nedenle, elbette kolay olmayan akılda kalıcı şifreler kullanıyoruz. Ama bu şifreler hesabımızın güvenliğini sağlamakta yeterli kalmıyor. Siber güvenliğinizi sağlamak için güçlü şifreler kullanmak zorundasınız. Kullanacağınız şifre güçlü olmalı, harf, rakam ve özel karakterlerin birleşiminden oluşmalıdır. Böylece bilgisayar korsanları için kolay bir hedef olmaktan çıkarsınız. Aşağıda güçlü bir parola oluşturmak için bazı ipuçları bulacaksınız.

kullanıcı:admin şifre:admin 😀

Güçlü Parolalar Nasıl Oluşturulur?

 1. Yeni bir şifre oluştururken hatırlanması gereken en önemli şey, diğer hesapların diğer şifreleri ile aynı olmaması gerektiğidir. Bir hesabın güvenliği ihlal edilmişse, aynı şifreye sahip diğer hesaplar da aynı risk altındadır.
 2. Şifrenizde adınızı veya ailenizin herhangi bir üyesinin adını kullanmadığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca cep telefonu numaranızı şifre olarak belirlememelisiniz. Kredi veya banka kartı şifrenizi şifre olarak kullanmadığınızdan da emin olmalısınız.
 3. Bu durumlar ayrıca davetsiz misafirlerin hesabınıza girmesini ve kişisel bilgilerinizi çalmasını kolaylaştıracağından, doğum günü veya yıl dönümü tarihlerinizi kullanmadığınızdan emin olmalısınız.
 4. Bazı arkadaşlarınız ve aileniz bu bilgilere zaten sahip olabileceğinden, şifre olarak bir pasaport numarası, pasaport numarası veya kimlik numarası belirlememeniz de uzmanlar tarafından önerilir.
 5. Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta da eski bir parolayı tekrar kullanmamaktır. Geçmişte kullandığınız şifrelerin dark webde bulunabilir.
 6. Şifrelerinizi birkaç ayda bir değiştirdiğinizden emin olmanız gerekir, bu durum bilgisayar korsanlarının şifrelerinizden yararlanıp hesabınızı hacklemesini engeller.
 7. Kolay ve tahmin edilebilir sayılardan kaçının. Örn: 123 & 123456 & 123456admin vs.
 8. Özel karakter ve harfleri kullanın. Örn: ! & @ & ^ & ‘ işaretleri gibi…

Bu makalemizde sizinle nasıl daha güvenli şifreler oluşturabileceğinizden bahsettik. Aklınıza takılan sorunlar olursa yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli