e
sv

INTERPOL: Virüs Nedeniyle Siber Suçların Çoğaldığını Açıkladı !

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

INTERPOL’den gelen yeni bir rapora göre, devam eden COVID-19 krizinin bir sonucu olarak siber suç “endişe verici bir hızla” çoğalıyor ve daha da çoğalması beklendiğini söyledi.

Son aylarda artan siber suçlar covid 19 nedeni ile daha çok ilgi görmeye başladı.  Gün geçtikçe artan siber dünyada dolandırıcılık haberleri ve  hack haberleri iyice çoğalıyor.

Fidye Yazılımlarında Büyük Artış !

INTERPOL, yaptığı araştırmalara göre, COVID-19 döneminde kötü amaçlı yazılımlarda  ve  fidye yazılımlarında (% 36), kimlik avı dolandırıcılığında / dolandırıcılıkta (% 59) ve sahtecilikte özellikle büyük bir artış olduğunu söyledi.

Kötü amaçlı yazılımlar,  COVID temalı olacak ve insanların ekonomik ve sağlıkla ilgili korkularıyla oynayacak şekilde piyasaya sürüldü.

Yayınlanan rapora göre ayrıca, siber suçluların hedeflerini bireylerden ve küçük işletmelerden büyük şirketlere, hükümetlere ve kritik altyapıya önemli ölçüde kaydırdığını da ortaya çıkardı.

INTERPOL genel sekreteri Jürgen Stock şunları söyledi: “Siber suçlular, COVID-19’un yarattığı istikrarsız sosyal ve ekonomik durumun neden olduğu korku ve belirsizlikten yararlanarak, saldırılarını endişe verici bir hızla geliştiriyor ve artırıyor.

“Dünyanın dört bir yanındaki insanlar için artan çevrimiçi bağımlılık da yeni fırsatlar yaratıyor ve birçok işletme ve kişiler siber saldırılara karşı korunmasız olduğunu söyledi.”

Rapora göre , “Gelecekte siber suçlarda daha fazla artış olasılığının yüksek olduğunu.” ekledi. Bunun başlıca nedeni, uzaktan çalışmayla ilgili güvenlik açıkları, COVID temalı çevrimiçi dolandırıcılıklara sürekli odaklanma ve bir aşı olursa ve ortaya çıktığında, tıbbi ürünlerle ilgili kimlik avındaki başka bir artış.

Bulgulara yanıt veren BH Consulting CEO’su Brian Honan  şunları söyledi: “COVID-19 salgını, INTERPOL raporunda belirtildiği gibi suçlulara birçok fırsat sunuyor. Aslında, birçok kuruluş, uzaktan çalışmayı desteklemek için VPNS gibi uzaktan erişim  programlarını açtıkları için fidye yazılımı saldırıları riski altında olabilir.

Mimecast’in stratejik istihbarat ve güvenlik araştırması başkanı Jonathan Miles şunları ekledi: “Özellikle dağınık bir iş gücüne yönelik tehditlerin arttığı bir dönemde, kuruluşların ‘ışıkları açık tutma’ zihniyetinden uzaklaşması ve siber güvenliğe öncelik vermesi önemlidir. Bunu yapmamaları durumunda her türlü saldırıya hedef haline geldiklerini belirtti. “

Kaynak : https://www.infosecurity-magazine.com/news/cybercrime-growing-alarming-pace/
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli