Sıradaki içerik:

Windows 10 Güncelleme Sorunları ve Çözümleri

e
sv

İran Hükümeti Ülkesine İki Siber Saldırı Gerçekleştiğini Bildirdi !

236 okunma — 19 Ekim 2020 14:18
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İran Hükümeti Ülkesine İki Siber Saldırı Gerçekleştiğini Bildirdi !

İran hükümetinin yaptığı açıklamaya göre  biri ülkenin hükümet kurumlarında yapılan iki büyük  siber saldırının kurbanı olduğunu bildirdi.

İran Bilgi Teknolojileri Kurumu Saldırı Olduğunu Doğruladı !

İran hükümeti’nin Bilgi Teknolojileri Kurumu perşembe günü iki kurumun  saldırganlar tarafından ele geçirildiğini bildirdi.  Saldırının sorumluluğunu hiçbir hacker grubu üstlenmedi. İran hükümet yetkilileri saldırının yerli mi yoksa yabancı mı olduğunu henüz bilmiyor.

İran Bilgi Teknolojileri Kurumu Pazartesi ve Salı günlerinden  daha önce gerçekleştirilen saldırıların olduğunu bildirdi ama bu saldırıların henüz nereye yapıldığı bilinmiyor.

The Jerusalem Post gazetesinin haberine göre   İran hükümeti, olayların sosyal medyada yayılmaya başlaması üzerine saldırılarla ilgili açıklama yaptı;

Yapılan Saldırıların Hedefleri Banka ve Limanlar ve Denizcilik Kurumu olabilir.

İranlı bir haber ajansı Cuma günü yaptığı açıklamada, siber saldırıların ülkenin  elektronik altyapısını etkilediğini bildirdi. ABD tarafından finanse edilen  Radio Farda’ya göre , İran medyasında yer alan doğrulanmamış haberler, ülkenin bankacılık sistemini ve Limanlar ve Denizcilik Kurumu’nu hedefler arasında gösterdi.

Ülkenin resmi haber ajansı Tasnim, ülkenin Limanlar ve Denizcilik Kurumu sözcüsünün “Yeminli düşmanlar bir süredir siber saldırıları gerçekleştirmeye çalışıyorlar” dediğini bildirdi.

Açıklamada, yeni saldırıları engellemek ve “kurumun misyonlarının” herhangi bir şekilde aksamasını önlemek için harekete geçildiği belirtildi.

Hükümetin Bilgi Teknolojileri Kurumu’ndan Abolghasem Sadeghi Perşembe günü devlet televizyonuna düzenlenen saldırılar hakkında yorum yaptı. Sadeghi, olayların bazı hükümet organlarını ihtiyati tedbir olarak internet hizmetlerini geçici olarak kapatmaya sevk ettiğini söyledi.

Saldırıları “önemli ve geniş çapta” olarak nitelendirdi ve haklarında soruşturma başlatıldığını söyledi.

Yapılan Saldırıların arkasında İsrail’li siber saldırganlar mı var.

İran’ın Bandar Abbas limanına Mayıs 2020’de daha önce yapılan bir saldırı  İsrail’e suçlanmıştı. Saldırının,  Nisan 2020’de altı İsrail Su İdaresi tesisine düzenlenen saldırıya karşılık olduğu iddia ediliyor .

İran, geçen yıl Aralık ayında bir hafta içinde üç siber saldırı bildirdi ve bunlardan birinin yabancı bir devlet tarafından desteklendiğini söyledi. Ülkenin haberleşme bakanı   “Saldırı siber Çince konuşan korsanlara ile bağlantılı olduğunu “söyledi ve APT27” tehdit grubunu içeren “Dejfa kale” olarak bilinen bir siber güvenlik projesi tarafından bu saldırının önlendiğini bildirdi.

Kaynak : https://www.infosecurity-magazine.com/news/iran-reports-two-major-cyberattacks/
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli