e
sv

Kişisel Bilgilerinizin Dark Web’deki Değeri Nedir ?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Satışına devam eden fiyatlar muhtemelen düşündüğünüzden daha düşük – örneğin kredi kartı bilgileriniz birkaç kuruşa dark web‘de satabilir.

Dark web‘in çalınan kredi kartı bilgileri ve ele geçirilmiş ödeme hizmetleri hesaplarından saldırıya uğramış sosyal medya hesaplarına kadar çalınan veri teklifleriyle dolu olduğu bir haber değil. İlgilenen herhangi biri, dağıtılmış bir hizmet reddi (DDoS) saldırısı başlatmak, kötü amaçlı yazılım satın almak veya sahte belgeler satın almak ve kimlik hırsızlığı işlemek için bir işe yaramaz .

Ancak kişisel bilgilerinizin dark web‘de ne kadar olduğunu merak ettiniz mi? Gizlilik İşleri’ndeki araştırmacılar, internetin tohumlu göbek listelerini gözden geçirdiler ve çalınan kişisel verilerinize ekli ortalama fiyat etiketlerine genel bir bakış oluşturdular.

Dark Web Fiyat Endeksi 2020 olarak adlandırılan , çeşitli çalıntı kişisel bilgilerin fiyat dökümü, örneğin, PIN ile klonlanmış bir American Express kartının ödeme kartı menüsünü 35 ABD Doları’nda bir üst sıraya çıkarırken, kredi kartı ayrıntılarının genellikle çok az sattığını gösterir. 12-20 ABD Doları olarak. Öte yandan, minimum 2.000 ABD doları bakiyeye sahip hesaplara çalınan çevrimiçi bankacılık kimlik bilgileri ortalama 65 ABD doları olabilir.

Ödeme işleme hizmetlerine gelince, PayPal hesapları açık ara en çok listelenen kalemlerdir. Ancak, engellenen hesaplar, güvenliği ihlal edilmiş hesaplardan yapılan gerçek transferlerden daha düşük fiyatlara gider. İlginç bir şekilde, 1.000-3.000 ABD Doları aralığında bir transfer, 320 ABD Doları civarında bir ortalama fiyata giderken, 3.000 ABD Doları’nın üzerindeki transferler, fiyatın yaklaşık yarısı için geçerlidir – 156 ABD Doları.

Rapora göre, sosyal medya hesaplarını hacklemeye yönelik teklifler, bunu sosyal medya platformları tarafından desteklenen güvenlik önlemlerine ve düşük talebe bağlayan yaygın bir liste değildir. Gerçekten de, yeraltı pazarlarındaki bilgilerinizin fiyatının, eski arz ve talep diktatörlüğü tarafından yönetildiğini söylemek güvenlidir. Teklif verildikten sonra fiyatlar onlarca dolar.

Bu arada, Gmail hesapları nispeten yüksek bir fiyatla ortalama 156 ABD doları tutar. Bunun nedeni, birçok kişinin tekli oturum açma seçeneklerini kullanması olabilir;

Miscreants da kiralamak için hizmet sunuyor . Potansiyel alıcılar, saldırının boyutuna ve süresine bağlı olarak, 10 ABD Doları’ndan başlayıp 800 ABD Doları’nın üzerinde bir fiyatla DDoS saldırıları için alışveriş yapabilirler. Bilgisayar korsanları, çeşitli faktörlere bağlı olarak 70 ABD dolarından başlayan fiyatlarla 6.000 ABD dolarına kadar çeşitli fiyatlarda satışa sunuluyor.

İkili Doğrulama Çok Önemli !

Çalınan hassas bilgiler büyük ölçekli şirketlere büyük zararlar verdi. Sizlere   kendinizi  korumak için yapabileceğiniz birden çok basit adımdan bahsedelim. Örneğin, giriş bilgilerinizde veya kredi kartı bilgilerinizde avlanan kimlik avı saldırılarına dikkat etmeniz gerekmekte. Hatırlaması kolay şifreler kullanmak yerine, her bir hesap için güçlü ve benzersiz bir şifre seçin . Önemli olarak, iki faktörlü kimlik doğrulama çok önemlidir.

Ayrıca, hassas verilerinize ev sahipliği yapan hesaplara erişmek için asla güvenli olmayan bir Wi-Fi ağı kullanmayın. Kullanım veri ihlali bildirimi hizmetleri bilgilerinizin bilinen bir veri ihlaliyle çalındığını öğrenmek için. Son olarak, çok katmanlı bir güvenlik çözümünün değerini asla küçümsemeyin ve güncel olduğundan emin olun.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli