e
sv

Koronavirüs Döneminde Siber Alemde Alınacak Önlemler?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Koronavirüs Döneminde Siber Alemde Alınacak Önlemler?

Koronavirüs Döneminde Siber Alemde Alınacak Önlemler? Teknoser, bireysel kullanıcıların ve home-office çalışanların cihazlarını ve ödeme sistemlerini kullanırken güvende olmaları için alınabilecek önlemleri belirtti.

İnsanların bilhassa koronavirüs ile ilgiliki bilgi arayışlarının artışı siber saldırganlar tarafından bir fırsat olarak görülüyor. Küresel pandemi nedeniyle 400 binden çok COVID-19 ve koronavirüs alan adları kullanıma açılırken, salgın ile ilgili bilgi, haber veya harita sunan bu sitelerin bir kısmı zararlı programlar içeriyor. Özellikle kendilerine sağlık, araştırma ya da yardım kuruluşu görünümü veren saldırganların kullanıcıları e-posta yoluyla suistimal etmeye çalıştığı görülüyor. İnternet aramalarından sonra güven vermeyen internet sitelerine girmemek, kullanılan cihazın olumsuz etkilenmemesi için önem taşıyor.

Koronavirüs Döneminde Siber Alemde Alınacak Önlemler?

Koronavirüs döneminde siber tehditlerden sakınma teknikleri

Tüm cihazlarınızı güncelleyin ve güvenlik programı kullanın
Ayrıca sosyal medya, e-postalar ve SMS üzerinden tıklanabilecek internet sitesi bağlantıları ve dosya eklentileri mobil cihazlara ve bilgisayarlara zararlı programların girebilmesine neden olabilir. Bu durumdan korunabilmek için antivirüs ve güvenlik programlarının kurulması, bu cihazların işletim sistemlerinin, program ve programlarının güncel tutulması gerekiyor. Ayrıca bütün cihazlarınızda güçlü bir parola kullanmalı ve cihaz üzerinde çalışılmadığı sürelerde cihaz kilitli hale getirilmelidir.

Belirli Aralıklarla bütün cihazlarının güvenilir yedeğini alın

Son yıllarda yaygınlaşan fidye programı (ransomware) saldırıları bilgi prosedür cihazlarınızın şifrelenerek çalışamaz hale gelmesine neden olmaktadır. Bu durumlarda makinalarınızdaki bilgilerin kaybolmaması ve makinanızın kullanılamaz hale getirilmesi halinde yeniden eski haline getirilmesi için belirli Aralıklarla fidyeciliğe karşı engelleme sahip yedekleme ürünleri ile yedeklenmesi faydalı olacaktır. Bilgisayarların, telefonların veya içerisinde kurumsal verilerin olduğu cihazların çalınma olasılığıne karşın bu cihazlarda bulunan verilerin güvenliğinin sağlanmasına yönelik etkili önlemlerin alınması gerekiyor. Elbette, sistemlerin kullanımına devam edilebilmesi için veri merkezleri ve felaket kurtarma merkezlerinin sürekliliğinin sağlanması da olmazsa olmazlardan birisi.

Uzaktan erişim konusu ile ilgili güvenilir programları tercih edin

Yapılacak uzaktan bağlantıların etkin ve güvenilirği sağlanmış kanallar üzerinden gerçekleştirilmesi gerekiyor. Düzenlemelerin izin verdiği ölçüde bulut çözümlerinden yararlanılabilir. Lakin mevcut koşullarda kullanımı kısıtlanmış ya da yasaklanmış bazı çözümlerin de güvenlik zafiyeti olmasına rağmen, çok yaygın kullanıldığı gözlenmektedir. Uzaktan bağlantıların sağlanmasında ilgili kişilere işlerinin gerektirdiği kadar erişim yetkisinin verilmesi; ağ, server ve sistemlerdeki yetkilerin iş gereklilikleri temel alınarak özelleştirilmesi de kritik öneme sahip.

Uzaktan erişim altyapılarının kullanımının yaygınlaşması, kuruluşlar tarafından kullanılan uzaktan erişim sistemleri ve video/tele-konferans sistemleriy ile ilgili risklerin azaltılması için bu sistemlere yönelik tatbikat ve risk/güvenlik değerlendirmelerinin gerçekleştirilmesini önemli kılıyor. Sistemdeki bir zafiyet ya da netti, kuruluşa ait önemli bilgilerin sakıncalı kişilerin eline geçmesine ya da operasyonların aksamasına yol açabilir. Kurum ortak alanlarında bulunan önemli dosyalar şifrelenmeli ve yetkisi olmayan kişilerce netlikle açılamıyor olması gereklidir.

Sosyal medya hesaplarını daha dikkatli kullanın

Koronavirüs salgını ve evde çalışma süreci sosyal medya kullanımını son derece yaygınlaştırmakta bunun yanında bu kanallar üzerinden yapılan saldırılar da artmaktadır. Bu dönemde sosyal medya kullanımında daha dikkatli olmak gereklidir.

Sosyal medya üzerinden kaynağına emin olmadığınız programları kullanmayın ve paylaşmayın. Sosyal medya üzerinden özel ya da şirkete ait bilgileri paylaşmayın. Tanıdığınız kişilerden bile gelse, hatalı bir dille yazılmış, şüphe uyandıran mesajları dikkate almayın ve bağlantılara tıklamayın. Sosyal medya hesabınızın ele geçirilmesine karşı önlem alın. Sahte haberlere ve hesaplara dikkat edin. Kullandığınız programlar arasında güvenmediğiniz programlar varsa, kaldırın.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli