Sıradaki içerik:

Güçlü Parolalar Nasıl Oluşturulur?

e
sv

Microsoft Daha İyi Donanım Güvenliği İçin Pluton İşlemciyi Duyurdu

21 Kasım 2020 13:27
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Microsoft Daha İyi Donanım Güvenliği İçin Pluton İşlemciyi Duyurdu

Microsoft Pluton işlemciyi duyurdu, saldırı vektörlerinin tamamını ortadan kaldırmak için Windows PC’lere daha güçlü donanım ve yazılım entegrasyonu sağlamak üzere tasarlanmış bir güvenlik işlemcisinin piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

Microsoft Pluton İşlemciyi Duyurdu !

Plüton olarak adlandırılan ve AMD, Intel ve Qualcomm ile işbirliği içinde inşa edilen Microsoft, işlemcinin hassas bilgileri çalmak, aygıt yazılımını izlemek ve sistemin bütünlüğünü doğrulamak için kimlik ve şifreleme anahtarlarını hedefleyen fiziksel ve / veya donanım saldırılarına karşı koruma yeteneğini geliştireceğini iddia etti. ve bulut aracılığıyla (Windows Update aracılığıyla) ürün yazılımı güncellemelerini düzene koyun.

“Çipten buluta” bir güvenlik teknolojisi olan bu teknoloji, Xbox ve Azure Sphere’de öncülük etmiştir. Microsoft, Windows PC’lerin geleceğine yönelik vizyonunun, donanım ve yazılımın sıkı bir şekilde entegre edildiği ve sonuçta tüm saldırı vektörlerini ortadan kaldıran daha entegre bir yaklaşım için CPU’da yerleşik güvenlik olduğunu söyledi.

Pluton mimarisini kullanan Windows PC’ler öncelikle, müşterilerin BitLocker ve System Guard gibi TPM’lere dayanan Windows özellikleri için gelişmiş güvenlikten anında yararlanmalarına olanak tanıyan mevcut TPM spesifikasyonları ve API’lerle çalışan bir Güvenilir Platform Modülü’nü (TPM) taklit edecek.

İşlemci, hassas verileri sistemin geri kalanından izole edilen Pluton işlemcisi içinde güvenli bir şekilde depolayarak kimlik bilgilerini, kullanıcı kimliklerini, şifreleme anahtarlarını ve kişisel verileri koruyacaktır.

Pluton ayrıca, anahtarların korunan donanımın dışında, hatta Pluton ürün yazılımının kendisinde bile asla açığa çıkmamasına yardımcı olan benzersiz Güvenli Donanım Şifreleme Anahtarı (SHACK) teknolojisini de sağlar ve Windows müşterileri için benzeri görülmemiş bir güvenlik düzeyi sağlar.

Ayrıca Pluton, Microsoft tarafından yazılan, sürdürülen ve güncellenen uçtan uca güvenlik işlevselliğini uygulayan ürün yazılımını çalıştırmak için esnek, güncellenebilir bir platform sağlayacaktır. Windows bilgisayarlar için Pluton, Azure Sphere Güvenlik Hizmeti’nin IoT cihazlarına bağlanmasıyla aynı şekilde Windows Güncelleme sürecine entegre edilecektir.

Microsoft’ta işletme ve işletim sistemi güvenliği direktörü David Weston şunları söyledi: “Pluton gibi yerleşik güvenliğe sahip işlemcilerin bilgi işlem donanımının geleceği olduğuna inanıyoruz. Pluton ile vizyonumuz, bu yerleşik güven düzeyini her yerde cihazlara ve nesnelere genişleterek akıllı uç ve akıllı bulut için daha güvenli bir temel sağlamaktır.

“Toplulukla birlikte çalışmamız, Microsoft’un her katmanda güvenliği sürekli olarak yenilemesine ve geliştirmesine yardımcı oluyor. Sürekli olarak herkes için güvenliği artırmak için çalışırken, silikon endüstrisindeki en büyük isimlerle bu devrim niteliğindeki güvenlik tasarımını gerçeğe dönüştürmekten heyecan duyuyoruz. ”

Qualcomm Technologies’in ürün yönetimi kıdemli yöneticisi Asaf Shen şunları söyledi: “Qualcomm Technologies, bir dizi cihazı ve kullanım durumlarını daha güvenli hale getirmeye yardımcı olmak için Microsoft ile çalışmalarına devam etmekten memnuniyet duyuyor. Microsoft Pluton gibi sabit, donanım tabanlı bir Güven Kökü’nün, çoklu kullanım durumlarının ve bunları etkinleştiren cihazların güvenliğini sağlamada önemli bir bileşen olduğuna inanıyoruz. “

Kaynak : https://www.infosecurity-magazine.com/news/microsoft-pluton-processor/
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli