Sıradaki içerik:

Akıncılardan Yunanistana Ağır Darbe!

e
sv

Norveç, Rusya’yı Siber Saldırıyı desteklemekle Suçluyor

17 Ekim 2020 04:03
avatar

Onfroy

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

24 Ağustos’ta, Storting – Norveç’in tek kamaralı parlamentosu – “büyük” bir bilgisayar saldırısının hedefi oldu, ancak Parlamento kaynağını belirtmedi.

Siber saldırı, faillerin “az sayıda milletvekili ve çalışanın” e-postalarına ve verilerine erişmesine ve bunları indirmesine izin verdi.

Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Søreide Salı günü yaptığı açıklamada, “Hükümetin elindeki bilgilere dayanarak, bu faaliyetin arkasında Rusya’nın olduğuna inanıyoruz.” Dedi.

Søreide daha fazla ayrıntı vermeden yaptığı açıklamada, “Bu, en önemli demokratik kurumumuzu etkileyen ciddi bir olaydır.” Dedi.

Ancak Oslo’daki Rus büyükelçiliği suçlamaları “ciddi bir provokasyon” olarak şiddetle reddetti.

Büyükelçilikten yaptığı açıklamada, “Hiçbir kanıt sunulmadı. Ülkemize yönelik bu tür suçlamaları kabul edilemez görüyoruz.” Dedi .

“Bunu ciddi, kasıtlı bir provokasyon ve ikili ilişkiler için yıkıcı olarak görüyoruz.”

Büyükelçilik ayrıca Norveç’ten “açıklama” beklediğini söyledi.

Milyonlarca siber saldırı her yıl yurtdışından Rus devletinin İnternet kaynaklarına yapılıyor … ancak bu, olası kökenleri olan ülkelerin yetkililerini ayrım gözetmeksizin suçlama hakkını vermiyor.

Norveç’in iddiası, İskandinav ülkesinin Ağustos ayında casusluk şüphesiyle bir Rus diplomatı sınır dışı etmesinden sonra Rusya ile ilişkilerin giderek gerginleştiği bir dönemde geldi.

Rusya, günler sonra Norveçli bir diplomatı sınır dışı ederek misilleme yaptı.

Bu arada, Norveç iç istihbarat servisleri Şubat ayında yayınladıkları yıllık risk değerlendirme raporunda, kendilerine göre “Norveç için kalıcı ve uzun vadeli bir tehdit” oluşturan “bilgisayar ağındaki” operasyonlara karşı uyarıda bulundu.

Dışişleri Bakanı Søreide, “Hükümet, dijital güvenliğimizi ulusal olarak güçlendirmek ve uluslararası işbirliğini güçlendirmek için çabalarına devam edecek” dedi.

“Güvenlik ve istihbarat servisleri, bu konuyla ulusal düzeyde ilgilenmek için yakın işbirliği yapıyor.”

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli