e
sv

Online Eğitime Karşı DDoS Saldırıları % 350 Arttı !

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Online Eğitime Karşı DDoS Saldırıları % 350 Arttı !

Kaspersky’nin yeni araştırmasına göre, çevrimiçi eğitim kaynaklarına yönelik dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırıları, 2020’de geçen yıla göre üç kat daha yaygın .Bugün yayınlanan bir  raporda araştırmacılar, Ocak ve Haziran 2020 arasında eğitim kaynaklarını etkileyen DDoS saldırılarının sayısının 2019’daki ilgili aylara göre en az% 350 arttığını buldu.

Saldırılar Yılın İlk Ayından Beri Artıyor !

Aylık en büyük artış, saldırıların% 550 arttığı Ocak ayında kaydedildi. Küresel olarak, toplam DDoS saldırıları sayısı 2020’nin ilk çeyreğinde 2019’un ilk çeyreğine göre% 80 arttı ve bu büyümenin büyük bir kısmını eğitim kaynaklarına yönelik saldırılar oluşturdu.

DDoS saldırıları birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir ve önemli operasyonel kesintilere neden olur ve eğitim kaynakları söz konusu olduğunda öğrencilerin ve personelin kritik materyallere erişimini engeller.

Raporun diğer bulguları, Ocak-Haziran 2020 arasında, 168.550 benzersiz Kaspersky kullanıcısının popüler çevrimiçi öğrenme platformları / video konferans uygulamaları kisvesi altında dağıtılan çeşitli tehditlerle karşılaştığı idi.

Etkilenen platformlar arasında Moodle, Zoom, edX, Coursera, Google Meet, Google Classroom ve Blackboard bulunmaktadır. Eğitimciler ayrıca, kurbanların çeşitli tehditleri indirmelerini sağlamak amacıyla, bu eğitici çevrimiçi platformları kullanan, giderek artan sayıda kimlik avı sayfası ve e-postayla karşılaştı.

2020 yılında, COVID-19’un yayılmasını yavaşlatmak için tasarlanan dünya çapında okulların kapanmasıyla tetiklenen, çevrimiçi eğitim kaynaklarının benzeri görülmemiş bir alımı gerçekleşti. Fiziksel öğrenmeden sanal öğrenmeye hızlı toplu geçişten yararlanmak isteyen saldırganlar, en iyi güvenlik uygulamaları dikkate alınmadan büyüyen bu geniş yeni saldırı yüzeyini hedefliyorlar.

Kaspersky güvenlik uzmanı Alexander Gutnikov, “Uzaktan öğrenme, geçtiğimiz bahar milyarlarca öğrenci için bir zorunluluk haline geldi ve birçok eğitim kurumu, çok az hazırlık yaparak veya hiç hazırlık yapmadan geçiş yapmak zorunda kaldı” dedi.

 

“Çevrimiçi eğitim kaynaklarının popülaritesindeki artış, hazırlıksızlık ile birleştiğinde, eğitim sektörünü siber saldırılar için ideal bir hedef haline getirdi. Bu sonbaharda ilerledikçe, birçok okul ve üniversitenin en azından zamanın bir kısmında çevrimiçi dersler düzenlemeyi planlaması nedeniyle, bu kuruluşların dijital öğrenme ortamlarını güvence altına almak için adımlar atması kritik önem taşıyor. “

Kaynak : https://www.infosecurity-magazine.com/news/ddos-attacks-on-virtual-education/
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli