e
sv

Siber Güvenliğin Geleceği Nereye Gidiyor?

avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Siber Güvenliğin Geleceği Nereye Gidiyor?

Merhaba sevgili siber basın okurları. Günümüz hayatın unsurlarından bir tanesi de şüphesiz internettir çünkü hayatımızın her alanında sık bir şekilde kullanmaktayız. Durumun böyle olmasının yanı sıra internetin herkes tarafından bilinmeyen kötü yanları da bulunmaktadır. İnternet üzerinden korsan şekilde bizlerin bilgilerinin çalınabilmesi mümkündür ve kurtarılması da neredeyse imkansızdır. Bu nedenle İnternetin hayatımıza girmesi ve yayılması ile Siber Güvenlik hizmetleri de hayatımıza girmiştir.

Siber Güvenlik Nedir?

Siber Güvenlik hizmetleri ile bizler İnternet ortamında yaptığımız birçok şeyden bilgiler ve şifremeler sayesinde korunmaktayız ve bu şekilde İnternet ortamında rahat bir şekilde gezinmekteyiz. Günümüz gelişen zaman içerisinin de Siber Güvenlik Hizmetleri de gelişmiştir ve akıllara şu soru gelmektedir; Siber Güvenliğin Geleceği Nereye Gidiyor?

Gelecekte Daha Önemli Olacak

Malum internetin hızla hayatımıza girmesinden dolayı Siber Güvenlik Hizmetleri korumalarını da her zaman güncelleştirerek en iyi sürümde tutmaktadırlar. İnternet bizlerin hayatında neredeyse %80 oranında etkilemektedir ve bizler yüksek bir oranla her alanda interneti kullanmaktayız. Fakat son yapılan araştırmalara göre İnternet kullanımın en az 20 Yıl sonra tamamen hayatımızı yöneten bir konumda olacağı ve tam olarak %100 oranında gündelik hayatımızda kullandığımız bir ortam olacak. Bunun olmasının kötü yanı ise siber saldırıların oldukça fazla olacağı ve bizlerin her zaman tehlikede olacağı olmaktadır. Bundan kaynaklı olarak da Siber Güvenlik hayatımızın en önemli ikinci parçası konumuna gelecektir.

Kendine Özel Siber Güvenlik

Uzmanlara göre ileriki yıllarda herkesin kendine ait siber güvenlik önlemlerinin bulunacağı ve bu bilgilerin sadece kullanıcıları tarafından bilineceği söylenmektedir. Malum günümüzde Siber Güvenlik hizmetlerini bizler bu alanda hizmet veren firmalardan almaktayız ve tamamen onların kontrolünde ilerleyen bir durum olmaktadır. Fakat bu durumun kalıcı olmayacağı ve gelecekte herkesin geçtiği eğitimler sayesinde bir siber uzmanı olacağı yönünde yorumlar yapılmaktadır. Bu durumun gerçekleşmesi daha muhtemeldir çünkü bu sayede bilgilerin belli bir yerde toplanmasının yerine herkesin kendisinde bulunması siber saldırılara karşı kullanıcıları koruyan bir adım olacaktır.

Siber Güvenliğin Bizlere Gelecekte Sunacağı Faydaları

Siber Güvenlik Hizmetleri, bizlere gelecekte şimdi olduğundan daha fazla yardımcı olacak. Kısaca bir bakacak olursak;

 • Her işimizi sanal ortam ve internet üzerinden gerçekleştireceğimiz için bizlerin kimlik numarası gibi özel bilgilerin yüzde yüz oranında korunmasını sağlayacak.
 • Herkesin Siber Güvenlik alanında bir uzman olmasını sağlayarak kişilerin kendi güvenliğini kendi kendisinin yapabilmesini sunacak.
 • Siber Güvenliğin Geleceği Nereye Gidiyor? Sorusuna verilebilecek en güzel cevaplardan bir tanesi; Herkesin hayatını sanal ortamda korumasını teşvik edecek çünkü en güvenlisi ancak bu şekilde gerçekleşebilecektir.
 • Siber Güvenlik Hizmetleri alanında şimdiden olduğundan daha fazla bir şekilde programlar geliştirilecek ve bu programlar herkes tarafından rahat bir şekilde kullanılabilecektir.
 • Siber Güvenlik Korumaları anlık olarak kullanıcılar tarafından rahat bir şekilde takip edilebilecek ve saniyeler hatta haliseler bile kontrol edilebilecek.
 • Siber Güvenliğin Geleceği Nereye Gidiyor? Sorusuna verilebilecek en güzel cevaplardan bir tanesi yine; bu kavramın yerini bambaşka bir kavramın alabileceği.
 • Son olarak; İleriki yıllarda herkese özel şifreler sunacak ve bu şifrelerin herkes tarafından kırılabilmesini imkânsız hale getirecektir.

Bir sonraki makalede görüşmek üzere sevgiyle kalın.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli