e
sv

Siber güvenlik araçları nelerdir?

avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Siber güvenlik araçları nelerdir?

Merhaba sevgili siber basın okurları. Bilgisayar ve akıllı tabletleri güvenliğini sağlamak amacıyla genellikle bir çok programlar yüklenir ve çalışmalar yapılır. Bu çalışmalar arasında genellikle güvenlik duvarları, saldırı tespitlerini engellemek için çeşitli programlar ve zarar verici şeylere karşı uygulanan yazılımlar kullanılır. Ancak yapılan bu çalışmaları rağmen yine de bilgisayarlar üzerine çeşitli saldırılar düzenlenebilir. Bu çeşitli saldırıları tespit etmek ve önlemek oldukça önemlidir. Sistemleri yüklenilen güvenlik araçları aynı zamanda izleme imkanı da sunar. Bu gibi çeşitli saldırıları önlemek için mutlaka siber güvenlik araçları kullanılır.

Güvenlik Araçları

Nmap güvenlik aracı Genellikle güvenlik denetlemesinde kullanılan açık kaynak kodlu bir program olarak bilinir. Bilgisayarlarda bulunan geniş ölçekli ağları rahatlıkla tarayarak tasarlanır ve verimli bir şekilde de çalışır. Bilgisayar üzerinde ağda çalışan tüm uygulamaları tespit eder ve hangi güvenlik kodunu kullandıklarında bulabilir.

 • Güvenlik aracı olarak kullanılan Snort ıp ağları için gerekli olan analizi yapar ve açık kodlu bir sızma belirleme sistemi olarak kullanılır. İçerik araştırması, protokol analizi gibi tüm saldırıları rahatlıkla tespit eder. Snort diğer güvenlik araçlarına göre daha etkili ve kuvvetlidir. Kullanılan çeşitli saldırı mekanizmaları sayesinde daha kolay bir şekilde tespit eder.
 • Dsniff Uygulaması ise genellikle içeri sızma testleri yapan ve denetlemesi yapan bir uygulamadır. İçinde bulunan programlar sayesinde ilgi çeken verilerin daha kolay bir şekilde yakalanmasını sağlar. Diğer programların bile erişemeyeceği ağ trafiğine kadar ulaşır.

Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik mobil cihazları, bilgisayarları ve ağları meydana gelen çeşitli kötü saldırılardan korunmak için yapılmış olan bir uygulamadır. Bilgi teknolojisi ve elektronik bilgi güvenliği olarak da tanımlanabilir. Siber güvenlik içerisinde bulunan güvenliği, hedefinde ona saldırıları ve kötü yazılımları tespit ederek onları koruma için sağlanır.

Uygulama güvenliği genellikle kullanılan cihazların ve yazılımların çeşitli tehditlerden etkilenmesini engeller. Ele geçilen uygulama korumak için tasarlanmış olan çeşitli verileri de erişim sağlama hakkına sahiptir. Bu gibi saldırılar genellikle büyük firmaların bilgilerini ele geçirmek için daha çok tasarlanmış olur. Genellikle mailleri ve çeşitli depo olarak kullanılan dosyalara daha çok saldırı düzenlenir.

Siber Tehdit Türleri Nelerdir?

Siber tehdit türleri oldukça fazladır. Siber suç, siber saldırı, sibel terör olarak çeşitlere ayrılır. Siber suç finansal kazanç ve yapılan işlerin kesintiye uğraması için yapılan çeşitli saldırılardır. Siber saldırı ise daha çok politik nedenli olan bilgileri toplamaya yarar. Siber terör ise elektronik sistemleri genellikle patlatmak için kullanılır. Siber tehdit türleri genellikle yapılan işleme göre değişir. Bu nedenle siber tehdit türleri de birbirinden farklıdır.

Siber Tehdit Sırasında Ne Yapılır?

Siber Tehdit hemen hemen herkesin başına gelen bir durumdur. Siber tehdit gibi bir durumla karşılaştığınız zaman genellikle bu gibi durumlar kendiliğinden geçmez. Bunun için uzman firmalar size bu konuda destek olacaktır. Genellikle bu gibi durumlar da bilgisayar veya telefonlara belli programlar yüklenir. Bu programlar doğrultusunda gerekli işlemler yapılır. Ancak bunun için o programları da mühendislerin yüklemesi gerekir. Aksi bir durumda yapılan saldırının daha fazla yayılmasına neden olabilirsiniz.

Bir sonraki makalede görüşmek üzere sevgiyle kalın.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli