e
sv

Siber Saldırganların Yeni Hedefi Oyun Endüstrisi

avatar

----

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Siber Saldırganların Yeni Hedefi Oyun Endüstrisi

Siber saldırganların hedef tahtasında şimdi de oyuncular bulunuyor. Son 2 yılda 10 milyarın üzerinde siber saldırıya uğrayan oyun endüstrisinde siber güvenlik zafiyetleri olduğuna dikkat çeken uzmanlar, kimlik bilgilerini doldurma ve web uygulaması saldırılarının oyun dünyasında ön plana çıkan siber saldırılar olduğunu belirtiyor.

Yapılan son araştırmalara göre siber saldırganların gözlerini oyun endüstrisine çevirdiğini kanıtlıyor. Akamai’nin (ABD merkezli internet sitesi) açıkladığı raporda oyun endüstrisi için endişe verici gelişmelerin yaşandığı görülüyor. Oyun şirketleri ve oyuncuların son 2 yılda 10 milyarın üzerinde siber saldırıya uğraması, sektördeki siber güvenlik zafiyetlerini ortaya çıkarıyor.

Saldırı Hedeflerinde Oyuncu Bilgileri ve Oyun Verileri Bulunuyor

Hackerlerin oyun endüstrisinde izledikleri yollar farklılaşmıyor. Web uygulaması saldırılarında çoğunlukla SQL ve LFI saldırılarını gerçekleştirdiklerini belirten Gürsel Tursun, mobil ve web tabanlı oyunların büyük SQLi ve LFI hedefleri taşımasının da belli nedenlere bağlı olduğunu aktarıyor.

Hackerlerin saldırı hedeflerinde daha çok oyuncu verilerine odaklandığına dikkat çeken Tursun, oyuncu adlarına ve şifrelerine, hesap bilgilerine ve sunucuda depolanan oyunla ilgili her verinin hackerler için hedef oluşturduğunu dile getiriyor. Son 1 sene içerisinde oyun endüstrisinin DDoS saldırılarının gölgesinde olduğunu da belirten Tursun, DDoS saldırılarının hedeflerinde açık ara önde gelen endüstrilerden birinin oyun dünyası olduğunu da ifade ediyor.

Oyun Endüstrisinde Siber Güvenlik Adımları Atılmalı

Uygulamalardaki güvenlik zafiyetlerinden kaynaklanabilecek zararları gözden kaçırmamak gerektiğinin altını çizen Tursun, web uygulamalarının bir risk oluşturmasının engellenmesi için oyun endüstrisinde zafiyet taraması ve güvenlik testlerinin yapılması gerektiğini aktarıyor.

Oyun endüstrisinin saldırı türlerine yönelik siber güvenlik çözümlerine sahip olması gerektiğini de aktaran Tursun, uygulamalardaki web trafiğini, şüpheli hareketleri ve güvenlik için konulan kuralları denetleyen güvenlik duvarı çözümlerinin gerektiğini, oyuncular tarafında da bireysel güvenlik önlemlerinin arka plana atılmamasına dikkat çekiyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli