e
sv

Siber Suçlar geçtiğimiz yıla oranla % 23 arttı

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ulusal İstatistik Ofisi’ne (ONS) göre, bireyler ve işletmeler tarafından bildirilen siber suç suçları geçen yıla oranla % 23 arttı.

İngiltere hükümeti’nin yaptığı açıklamalara göre , Mart 2020’de sona eren yılda 26.215 olayın Ulusal Sahtekarlık İstihbarat Bürosu’na (NFIB) Action Fraud tarafından gönderildiğini açıkladı.

Yıllık artış, Action Fraud’a bildirilen en yüksek hacimli iki “bilgisayar kötüye kullanımı” türündeki büyük artıştan kaynaklandı. “Hacking – sosyal medya ve e-posta” 12.894 suçtan% 55 artış gösterdi ve “bilgisayar virüsleri / kötü amaçlı yazılım” olayları % 61 artarak 6745 davaya ulaştığı bildirildi.

Bilgisayar Üzerinden Sahtekarlık Yapanlar Arttı !

Bilgisayar suistimaline sahtekarlık eklendiğinde, NFIB’ye dönem içinde bildirilen suıçlarda sadece% 12’lik bir artış oldu. 

ONS, İngiltere ve Galler Suç Araştırması’nın (CSEW), yaptığı araştırmalara göre bir çok bildirilmeyen suç olduğunu belirtti. Anladığımız kadarı ile bu suç oranları normalde daha fazla olduğu biliniyor.

“2020 Mart’ında sona eren yılda, CSEW tarafından tahmin edilen bilgisayar ile yapılan suçlar önceki yıla göre değişmedi, yaklaşık 900.000 suç olarak kaldı” dedi. Ankete bildirilen dolandırıcılık da 3,7 milyon suç araştırılmadığı biliniyor.

Redscan’da tehdit sorumlusu olan George Glass, ONS raporunun arkasındaki verilerin hala kalite sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu savundu.

George Glass yaptığı açıklamada “Hala İngiltere ve Galler’deki bu son Suç raporunun İngiltere’deki bilgisayar suistimali ve çevrimiçi dolandırıcılık davalarının az olduğunu görüyorum bence daha fazla bir oran ile karşı karşıyayız. ”diye ekledi.

Yaptığı diğer açıklamaya göre Glass “Raporlama sisteminin artık NCSC tarafından üstlenilmesinin nedeni budur. Durumun bu son istatistiklerle temsil edilenden çok daha kötü olduğunu bilmek için COVID-19 ile ilgili yapılan dolandırıcılıkların listesine bir bakılmasını belirtti.

Kaynak : https://www.infosecurity-magazine.com/news/cybercrime-jumped-23-over-past-year/
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli