Sıradaki içerik:

Hackerlar Maryland’deki Okulları Hackledi!

e
sv

Sosyal Medya Neden Tehlikeli?

01 Aralık 2020 03:19
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sosyal Medya Neden Tehlikeli?

Günümüzde yaşlısından gencine her kesim insanın içinde bulunduğu sosyal medya platformları gün geçtikçe gelişmeye ve yeni hesapların açılmasına inanılmayacak derecede bir hızla devam ediyor. Özellikle Facebook, İnstagram, Twitter vb. uygulamalar hayatımıza girdikçe tabii ki de tehlikeleri de artmakta. Sosyal medya hesaplarımızdan fotoğraflarımızı, ne zaman ne yaptığımızı, nerede olduğumuzu ve birçok günlük yaşamdan kesitlerimizi paylaşmaktayız. Paylaşıyoruz fakat bu paylaşımların siber güvenliğimizi tehdit ettiğini bilmiyoruz. Yüzlerce, binlerce hatta milyonlarca takipçisi olan hesaplar güvenliğini neden tehtid altına alıyor? Nelerdir bu tehtidler? Hemen konuya geçelim. Sosyal Medya Neden Tehlikeli?

Sosyal Medya’nın Zararları Nelerdir?

Sosyal paylaşım sitelerinde sık sık fotoğraflarımızı paylaşmakta, takipçilerimiz ile yayımlamaktayız. Sosyal medya daki takipçilerinizi çok iyi seçmelisiniz. Tanımadığınız insanlara profilinizi gizlemeli, onlarla iletişim kurmamalısınız. Aksi durumda birçok problemle karşılaşmanız mümkün. Dünyada her gün yüzlerce insan sosyal medyada tehtid içeren mesajlar alıyor. Bu insanlara hem maddi hem de manevi açıdan zarar verebiliyor.

Fotoğraflarınız Ciddi Tehtid İçeriyor!

Sosyal medyada paylaştığınız fotoğraflarınız ciddi şekilde tehtid içeriyor. Nedenlerinden biri ise son zamanda korkutucu bir şekilde gelişen DeepFake teknolojisi. Bu teknoloji ile sizin yüz hatlarınız başka bir kişinin yüz hatları ile saniyeler içinde değiştirilebiliyor. Hiç yapmadığmız hareketler, hiç giymediğimiz kıyafetler deep fake teknolojisi ile saniyeler içinde üzerinize geliyor. Bu teknolojinin korkutucu olmasının sebebi ise insanların adult +18 içerikli videolara yüzlerinin eklenmesi. Bu durumun da neticesinde tehtid edilerek maddi zarara uğratılmasıdır. Sadece maddi değil, manevi ve pskioloji olarak insanları ruhen çöküşe sürüklüyor.

İlgili Haber: DeepFake Teknolojisi İle 100 Binden Fazla Çıplak Kadın Fotoğrafı Bulundu!

Deep Fake teknolojisinden farklı, yapmış olduğunuz paylaşımlarda yüzünüz kopyalanıp sizin haberiniz dahi olmadan başka yüzler ile değiştiriliyor. Hesaplarınızı ele geçirmek için yüzünüzü kopyalayıp, ellerinde hesap kurtarma kodu olan insan yüzü ile değiştiriyorlar. Bu sebeple sosyal medya sitelerinin yetkilileri hackerleri siz sanıyor ve hesabınızı onlara devrediyor.

Bunun örneği olarak kısa süre önce sosyal medya fenomenleri ve youtuberlere karşı yapılan instagram operasyonunu belirtebiliriz. Hatırlarsanız yüzleri değiştirilerek onlarca youtuber’in hesabı çalındı.

Siber Tehtidler!

Bir diğer sorun da siber tehtidler. Yukarıda da belirttiğimiz gibi siber tehtidlere karşı savunmasız bir şekilde sosyal medya hesapları yüz yüze kalıyor. Hiç tanımadığınız insanlar sizleri kötü yollara sürükleyebiliyor. Yasa dışı faaliyetlere, yasaklanmış olan oyunlara, (mavi balina vb.) ve yukarıda da belirttiğimiz deepfake teknolojisi ile maddi açıdan siber zorbalık yapılıyor. Beni kim tehtid edebilir? Ben siber zorbalığa uğramam diyerek geçmeyin. Siz uğramayabilirsiniz fakat elinizin altındaki çocuğunuz, eşiniz, dostunuz mağdur olabilir. Onları iyi analiz etmeli ve özellikle çocuklarınıza karşı onları takip etmeli, bu konularda uyarmalısnız. Çok geç olmadan her şeyi yoluna koyabilirsiniz.

Bu makalemizde sosyal medya sitelerinin verebileceği olası zararlardan bahsettik. Siber güvenliğinizi sağlamak sizi hem maddi hem de manevi açıdan rahatlatacaktır. Bir sonraki makalede görüşmek üzere sevgiyle kalın.

İlgili Haber: Tıp Görevlisi Siber Zorbalığa Karşı Konuştu

İlgili Haber: Siber Güvenlik Uzmanına Göre, Telefonlar Nasıl Ele Geçiriliyor?

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli