e
sv

Cyberpunk 2077 Korsan indirmeleri Veri Toplamaya yol açıyor

avatar

Onfroy

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Cyberpunk 2077, başlıca karakter olarak dijital Keanu Reeves’in yer aldığı merakla beklenen oyun, siber saldırılar için bir tuzak olarak kullanılıyor.

Merakla beklenen Cyberpunk 2077 video oyunu 10 Aralık’ta çıkacak ve dünya çapındaki oyun yayınlarından ve meraklılarından nefes kesen geri sayımlara ilham veriyor. 

Zeitgeisty ile ilgili her şeyde olduğu gibi , siber suçlular kişisel bilgileri çalarken “ücretsiz kopyalar” sunan dolandırıcılıklarla heyecandan yararlanmak istiyorlar.

Oyuncuların Night City’de yaşayan ve üst düzey bir suçlu olmak isteyen “V” adlı bir karakter oluşturmalarına olanak tanıyan açık dünya oyunu Cyberpunk 2077 , PC, PlayStation 4, Xbox One ve Stadia için uyumlu olacak.

PS5 ve Xbox Series X ile. 60 dolara mal olacak – çoğu kişi için yüksek bir fiyat etiketi.

Kaspersky’deki araştırmacılara göre, tümü “PC”, “oyunlar” ve “indir” gibi anahtar kelimeler içeren URL’lere sahip bir dizi web sitesi bir dizi dilde yayına girdi. 

Ve hepsi oyun için ücretsiz sözde indirmeler sunuyor.

Araştırmacılar Pazartesi günkü bir gönderide, “Ziyaretçi [indir] düğmesini tıklarsa, site bilgisayara yükleyici gibi görünen çalıştırılabilir bir dosya indirir,” dedi.

 “Açıldığında, kullanıcı bazı etkin olmayan düğmelerin bulunduğu bir menü görür ve bu, bir kez yüklendikten sonra uygulamanın oyunu çalıştırmak ve yapılandırmak için kullanılabileceği yanılsamasını yaratır.”

Bu menü üç seçenek sunar:

Yükle, Destek ve Çıkış. Yükle seçeneğine tıkladığınızda, oyunu yüklüyormuş gibi görünen bir pencere açılır ve sonunda bir lisans anahtarı istenir. 

Açıkçası, hedef anahtara sahip olmayacaktır, bu nedenle işlem uygun bir “Lisans Anahtarını Al” düğmesi sunar.

Bu düğmeyi tıklamak, kullanıcıları, kullanıcıya bir ankete katılma veya anahtarı almak için bir hediye girme şansı sunan bir web sitesine yönlendirir.

Kaspersky’ye göre, “Bir sonraki soru, bir dizi ilgisiz soru ve telefon numarası ve e-posta adresi talepleridir”. “Bu iletişim bilgileri saldırının muhtemel hedefi; iletişim bilgileri spam yapmak için kullanışlıdır. “

Araştırmacılar, kurbanların anketi tamamladıklarında, sahte yükleyiciye girildiğinde oyunu yüklemeye başladığı varsayılan bir “anahtar” aldıklarını söyledi. 

Sahte ilerleme daha sonra, kullanıcıların oyunu çalıştırmak için gereken dinamik bağlantı kitaplığının (DLL) eksik olduğunu belirten bir açılış ekranı ile bozulur. 

Yine bir anket sayfasına yönlendiren başka bir indirme bağlantısı sunulur – ve kumar burada biter.

Firmaya göre bu özel aldatmaca, Cyberpunk 2077 dolandırıcılıklarının sadece bir çeşididir.

Kaspersky araştırmacıları, “Adını indirmek, anlamsız anketlerle zaman kaybetmek ve başka bir spam veritabanına girmek, ölümcül olmasa da kötüdür” dedi. 

“Ancak benzer planlar daha tehlikeli olabilir.”

Örneğin, siber suçlular anahtar karşılığında para isteyebilir. Ya da kötü amaçlı yazılım yüklemek için aynı rutini kullanabilirler.

Araştırmacılar, “Bu yıl, sahte Cyberpunk 2077 indirmeleri yoluyla birkaç bin enfeksiyon girişimi kaydettik,” dedi. “Nihayetinde, dijitalleştirilmiş bir Keanu Reeves ile uzun zamandır beklenen oyuna dalmak için ne kadar istekli olursanız olun, resmi sürümü beklemeniz gerekecek.”

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli