e
sv

WordPress Sitenizi Daha Güvenli Tutmanız için Gerekenler!

avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

WordPress, PHP ve MySQL tabanlı en popüler blog yönetim sistemidir. Ayrıca zengin özelliklere sahip ve etkileşimli diğer işletme internet sitelerini geliştirmek için de kullanılan etkileyici ve ücretsiz bir açık kaynak blog servisidir. Araştırmaya göre, WordPress Nisan 2019 itibariyle yaklaşık 10 milyon internet sitesinin %33,6’sını içeren 60 milyon internet sitesine destek veriyor.

Blogunuzu ya da profesyonel bir iş sitenizi oluşturmak için bir WordPress hizmetini kullanarak akıllıca bir karar verdiniz fakat siber tehdit nedeniyle internet sitenizi korumayı düşünmenin zamanı geldi. Nasıl önlemler alınabilir? Bu konudan bahsedeceğim.

1- Mutlaka WordPress sürümünüzü güncel tutun.

WordPress sürümünü güncel tutmak her zaman açıkları en aza indirmenize yardımcı olacaktır. Eski sürümleri kullanmak zararlı yazılım ve exploitler vasıtasıyla sisteminize zarar verebilir.

2- Güvenlik eklentileri kullanın.

Kodlama bilgileriniz sınırlı ise sitenize kötü amaçlı yazılımların bulaşıp bulaşmadığını tam olarak öğrenmeniz mümkün değildir. WordPress güvenlik eklentileri, bu işi sizin yerinize yapabilir.

3- Sürekli güçlü şifreler kullanın.

Bir internet sitesinde hesap oluştururken en mühim olan, kırılması zor ve her yönden güçlü bir şifre olduğundan emin olmaktır. Parolanın uzunluğunun sekiz karakterden az olmaması gerektiğinin altını çizelim. Adınız, doğum tarihiniz, ev adresiniz gibi çevrenizdekilerin, sizi tanıyanların tahmin edebilmesinin mümkün olabileceği bilgileri şifrenizde kullanmamanızı öneriyoruz.

Büyük ve küçük harflerin, sayı ve özel karakterlerin birleşimiyle oluşturulan şifreler her zaman kırılması daha zor şifreler olmuştur. Basit şifreler ezberlemek için daha çok tercih edilir ama güvenlik için nereden bakarsanız hep kötüdür.

4- Güvenilir bir hosting sağlayıcısı ile çalışın.

İnternet sitesi oluşturmak isteyenlerin çoğu, uygun fiyata hostingleri keşfettiğinde büyük bir tuzağın içine düşer. Bir dolandırıcılık ağına düşmeden önce seçtiğiniz barındırma sağlayıcısının deneyimlerini ve referanslarını kontrol ettiğinizden emin olun.

5- SSL sertifikası kullanın.

SSL sertifikası, tüm internet siteleri için olması gereken bir özellik olan standart bir güvenlik teknolojisidir. SSL teknolojisi ödeme işlemlerinin bulunduğu sitelerde kredi kartı, şifre ve benzeri bilgilerin paylaşımı için güvenlik tedbiri almak amacıyla kullanılır.

6. Profesyonel ve güvenilir temalar tercih edin.

Tema seçimi, WordPress sitenize güvenlik sağlamada önemli bir rol oynar. WordPress, özelleştirilebilir ve ücretsiz temalara kıyasla daha fazla özelliğe sahip premium temalar sunar. Premium temaların diğer avantajlarından biri de profesyonel geliştiriciler tarafından tasarlanmasıdır. Temalar çeşitli güvenlik kontrollerinden geçirilir ve satın aldığınız temalar için düzenli olarak güncelleme alırsınız.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli