Siber suçlar, yeni bir rapora göre siber suç küresel ekonomi üzerinde gerçekten büyük bir etkiye sahip. Atlas VPN’e göre , siber olayların kümülatif maliyeti, güvenlik önlemlerini uygulamaya koymanın ekonomik harcamasına eklendiğinde, geçen yıl dünya genelinde siber suçların maliyeti 1 trilyon doları aştı.

Siber Olaylar İle 945 Milyar Dolar Kaybedildi!

Şaşırtıcı rakam, küresel GSYİH’nın yaklaşık% 1’inin siber suçlar nedeniyle kaybedildiği anlamına geliyor; 2020’de siber olayların bir sonucu olarak 945 milyar dolar kaybedildi ve siber güvenlik çabalarına 145 milyar dolar daha harcandı.

Bu rakamlar, siber suçları azaltmak için 600 milyar dolardan biraz fazla harcanan 2018 yılına kıyasla% 50’den fazla bir artışı temsil ediyor.

Endişe verici bir şekilde, siber suçların neden olduğu maddi hasara rağmen, birçok kuruluş felaket başladığında hazırlıksız kalıyor. Atlas VPN ayrıca, işletmelerin% 20’sinin siber suç olaylarına karşı nasıl korunacakları konusunda hiçbir planlarının olmadığını ve Japon şirketlerinin en kötü suçlular olduğunu – ülkedeki kuruluşların yaklaşık% 4’ünün siber güvenlik planları olmadığını buldu.

Atlas VPN COO’su Rachel Welch, “Hiçbir kuruluş siber saldırılara tamamen güvenlideğildir, ancak sonuçları yıkıcı olabilir” dedi. “Bu nedenle, bir şirket siber suç risklerini azaltmak istiyorsa hem önleyici hem de reaktif siber güvenlik stratejileri çok önemlidir. Kuruluşunuzun saldırıya uğraması durumunda bir eylem planına sahip olmak, onu bu tür tehditlere karşı korumak kadar önemlidir.”

Siber suçluların sürekli olarak yeni saldırı yöntemleri geliştirdiği düşünüldüğünde, siber güvenlik tehditlerine karşı hazırlıklı olmama özellikle endişe vericidir. Tehdit aktörleri, Android ve mac cihazları dahil olmak üzere çeşitli işletim sistemlerini hedeflemede ustadır ve kimlik avından fidye yazılımına kadar çok sayıda yöntemi kullanabilir.

McAfee’nin “Siber Suçların Gizli Maliyeti” raporundan alınan Atlas VPN tarafından derlenen verilere göre, siber suçların maddi zararı yalnızca tek yönde ilerliyor. Ekonomik ve itibarın zarar görmesine karşı kendilerini korumak isteyen kuruluşların hızlı hareket etmesi gerekiyor.

Share.

Siber dünyada gerçekleşen tüm olayları, hack haberlerini, teknoloji gelişmelerini ve bir çok konuda bilgilendirici makaleleri araştırıp sizler ile paylaşıyorum.

Leave A Reply

Exit mobile version