Sıradaki içerik:

iPhone 13 Çıkış Tarihi ve Detaylar

e
sv

Clubhouse Gizlilik Politikası ve Bilinmesi Gerekenler

02 Mart 2021 14:50
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Clubhouse gizlilik politikası

Clubhouse gizlilik politikası ve bilinmesi gerekenleri sizler için derledik. Sosyal medya pazarındaki yeni bir sesli uygulamadır. Sadece ses doğası gereği, bunu bir radyo veya bir podcast gibi düşünün, burada konuşmaya da katılabilirsiniz. Kulağa harika bir fikir gibi geliyor, ancak Clubhouse gizlilik politikası muhtemelen bu uygulamanın tasarımında bir uyarıdır.

Bu yüzden Clubhouse’u kullanmadan önce bilmeniz gereken her şeyi derledik. Bazı önemli soruları yanıtlayalım ve Clubhouse gizlilik politikasına ve sizin için ne anlama geldiğine bakalım.

Clubhouse Sesimi Kaydediyor mu?

Kulüp evi, yalnızca odadaki biri bir olay bildirirse odanın geçici kaydını tutar. Bu yüzden, ne zaman bir Clubhouse görüşmesindeyseniz, bunun kaydedildiğini bilin. Odanız düzgün giderse ve kimse herhangi bir şey bildirmezse, Clubhouse kaydı siler. Birisi bir olay bildirmişse ve kayıt saklanmışsa, bu şifrelenir.

Clubhouse’un açıklamadığı şey, kaydedilen sesi kimin dinlediğidir. Ayrıca, uygulamanın desteğinin konuşmanın hangi bölümünün rapor edildiğini nasıl belirlediği de netleşmedi. Netlik gerektiren bir diğer kısım, farklı Clubhouse oda kayıtlarının nasıl işlendiğidir.

Açık bir oda için, şirketin kaydı tutması nispeten adildir. Bununla birlikte, sosyal veya kapalı bir odada samimi veya “kapalı” sohbetler bile olabilir. Birisi kapalı bir odayı rapor ederse, Clubhouse o kaydı dinliyorsa bu kesinlikle bir mahremiyet ihlalidir.

Clubhouse Verileri Nasıl Kullanıyor ?

Clubhouse, Clubhouse’da geçirdiğiniz zaman ve uygulamada nasıl etkileşim kurduğunuz gibi verilerinizi izler. Şirket verileri çerezler, kullanım verileri, e-posta tıklamaları ve üçüncü taraf kaynaklar şeklinde toplar. Yapı, bugün kullandığımız diğer sosyal medya platformlarına oldukça benziyor.

Uygulama ayrıca verilerinizi satıcılar ve bağlı kuruluşlarla (üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları) paylaşabilir. Yasal olarak gerekliyse, kanun uygulayıcılarla da paylaşabilir.

Geleneksel uygulamanın dışında bir şey olmasa da Clubhouse, Facebook ile veri toplama konusunda aynı çizgide. İkincisi, agresif veri toplama nedeniyle çok fazla eleştirildi ve gizlilik politikaları için ideal bir rol modeli değil. Kulüp binası daha gizlilik odaklı bir yol izleyebilir ve yeni bir uygulama olduğu için daha iyi politikalar oluşturabilirdi.

Clubhouse Hesabı Nasıl Silinir?

Hayır, birkaç basit adımda uygulamayı açıp Clubhouse hesabınızı silemezsiniz. Aslında, adınızı veya hesabınızdaki diğer ayrıntıları bile değiştiremezsiniz. Bununla birlikte, hesap bilgilerinizi düzenlemenin veya Clubhouse hesabınızı silmenin hala bir yolu var.

Clubhouse desteğine , hesapta neyi değiştirmek istediğinizin ayrıntılarını içeren bir e-posta göndermeniz gerekecek . Clubhouse hesabınızı silmek için aynı e-posta kimliğine bir hesap silme isteği gönderebilirsiniz. Değişiklik yapmanın en hızlı veya en sorunsuz yolu bu değildir, bu nedenle kayıt olurken yazım hatalarına dikkat edin, aksi takdirde bunları düzeltmek için müşteri desteğine ihtiyacınız olabilir.

Clubhouse Gizlilik Politikası Endişelenmelimiyiz

Clubhouse’un da kendi artıları ve eksileri vardır. Veri paylaşımı açısından Clubhouse’un gizlilik politikasının netliğini takdir edebiliriz. Olumsuz tarafı, kayıt veya kapalı odalar gibi belirsizlikler ve kayıtların ne zaman silindiğine dair bilgiler var.

Diğer bir sorun, uygulamanın tüm kişilerinize erişmesidir. En azından modern bir uygulamada, kişileri paylaşıp paylaşmama seçeneği olmalıdır. Ayrıca, birisinin Clubhouse ile bağlantılarını paylaşmasının tek nedeni, platforma başkalarını davet etmektir. Böyle temel bir özellik, kişi listesinin tamamına erişim gerektirmemelidir.

Sadece sesli bir ortam olduğu için, Clubhouse’un bir dava durumunda kolluk kuvvetleriyle kapalı bir konuşmayı paylaşmak zorunda olup olmayacağı netleşmedi. Örneğin, birisi kapalı bir oda bildirirse, Kulüp Evi o odadaki konuşmanın kaydını tutmakla yükümlüdür. Şikayetçi daha sonra mahkemede dava açmaya karar verirse, Kulüp Evi bu kapalı oda görüşmesini mahkemeyle paylaşmak zorunda kalabilir.

Özetle, gizlilik politikasının ana kısmının çok daha fazla açıklığa sahip olması gerekiyor. Bunun dışında, Clubhouse izleme ve veri toplama söz konusu olduğunda Facebook’un yerine geçmekten çekinmedi. Bu şüpheli ama yerinde değil. Yeni bir uygulama olarak Clubhouse, mevcut gizlilik politikasından daha iyisini yapabilirdi. Tam politikasını okuyabilirsiniz buraya tıklayın.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli