Sıradaki içerik:

533 Milyon Facebook Kullanıcısının Bilgileri Hacker Forumunda Sızdırıldı !

e
sv

Facebook Veri Sızıntısı: Bilgilerinizin İfşa Olup Olmadığını Nasıl Kontrol Edersiniz?

05 Nisan 2021 14:37
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Facebook Veri Sızıntı

Facebook veri sızıntısı, Geçtiğimiz günlerde Facebook sitesi büyük bir veri sızıntısı yaşadı yaklaşık 500 milyon kişinin verileri sızdırılmıştı. Veri ihlali bildirim hizmeti,  kişisel bilgilerinizin 500 milyondan fazla kullanıcının telefon numaralarını ve bilgilerini içeren  Facebook veri sızıntısın da ifşa olup olmadığını kontrol etmek için kullanılabiliyor.

Bir hacker, cep telefonu numaraları, isim, cinsiyet, konum, ilişki durumu, meslek, doğum tarihi ve e-posta adresleri dahil olmak üzere 533.313.128 Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini bir hack forumunda yayınladı.

Bu veriler, Facebook’taki  “Arkadaş Ekle” özelliğindeki bir hata kullanılarak 2019’da toplandıktan sonra özel satışlarda satıldı. Facebook, keşfedildikten kısa bir süre sonra bu güvenlik açığını kapatmıştı, ancak tehdit aktörleri, dün pratik olarak ücretsiz olarak (2.19 $) yayınlanana kadar verileri dolaşıma sokmaya devam etti. 

O zamandan beri  Troy Hunt,  kullanıcıların bir Facebook üyesinin verilerinin sızıntıda açığa çıkıp çıkmadığını belirlemelerine yardımcı olmak için sızdırılan verileri Buldum mu veri ihlali bildirim hizmetine ekledi.

Facebook Veri İhlali Kontrol Sitesi: Haveibeenpwned.com

Have I Been Pwned’e aşina olmayanlar için, veri ihlallerinde açığa çıkan verileri indeksleyen mükemmel bir kaynaktır, böylece kullanıcılar e-posta adreslerini girebilir ve verilerini ifşa eden veri ihlallerini listeleyebilir.

Facebook sızıntısının e-posta adresinizi içerip içermediğini kontrol etmek için, Haveibeenpwned.com Adresini ziyaret edebilir ve arama alanına e-posta adresinizi girebilirsiniz. ‘Pwned?’ düğmesi, e-postanın maruz kaldığı tüm veri ihlallerinin bir listesi görüntülenecektir.

Facebook sızıntısındaki en yaygın kullanıcı tanımlanabilir alan telefon numaralarıdır. Bununla birlikte, 533 milyon Facebook üye kaydından yalnızca 2,5 milyonu bir e-posta adresi içeriyordu.

Bu nedenle, e-posta adresinizi ararsanız ve Eşleşen bir sonuç ile karşılaşmadıysanız, dünkü sızıntının bir parçası olabilirsiniz. Troy, kullanıcıların Facebook sızıntısına maruz kalıp kalmadıklarını görmek için telefon numaralarını nasıl girebileceklerini araştırdığını tweetledi.

Hunt dün tweet attı. “Hala telefon numaralarını ne yapacağımı düşünüyorum.” 

Sizde bu site ile Facebook bilgileriniz ele geçirilmiş mi öğrenebilirsiniz. Kafanızda takılan sorular var ise yorumlarda bize bildirin.

 

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli