Sıradaki içerik:

WhatsApp Web Görüntülü ve Sesli Arama Nasıl Yapılır?

e
sv

Facebook’un Sizi Takip Etmesini Nasıl Engellersiniz?

06 Mart 2021 22:34
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Facebook'un Sizi Takip Etmesini Nasıl Engellersiniz?

Facebook’un Sizi Takip Etmesini Nasıl Engellersiniz?  konusunu sizler için araştırdık. Kullanıcı verilerini takip eden teknoloji devleri günümüz dünyasında şaşırtıcı değil. Facebook’un bu verileri hem kendi uygulamalarından hem de üçüncü taraf uygulamalarından topladığı bilinen bir gerçektir . Bu üçüncü taraf uygulama takibi, Facebook girişi kullanılarak kaydolan hizmetlerin sayısına bağlıdır.

Bu makale, Facebook‘un verilerinizi nasıl topladığını, ne tür verileri topladığını ve bunlarla ne yaptığını tartışacak. Ayrıca, Facebook’un etkinliklerinizi izlemesini devre dışı bırakmak, verilerinizi toplamasını engellemek ve “Facebook Dışı Etkinlik” özelliğini kısıtlamak için atabileceğiniz adımları da özetleyeceğiz.

Facebook verileri  nasıl topluyor?

Facebook tarafından depolanan veriler, kullanıcıların ekran süresini, kullandıkları özellikleri, bir uygulamanın açılma sayısını vb. İçerir. E-ticaret uygulamalarında, bir kullanıcının satın alma geçmişini, istenen ürünleri, iletişim ve adresini bilir ve dahası, neredeyse tüm bu uygulamaların web sitelerinde ve mobil uygulamalarında “Facebook Pixel” kodu var.

Facebook Piksel nedir?

Facebook Pixel, tanımlayıcınızı web üzerinde yakalayarak tarama davranışını izleyen bir analiz aracıdır. Yakalanan bu veriler daha sonra Facebook ile paylaşılarak size “hedefli reklamlar” göstermesi sağlanır.

Facebook Dışı Etkinlik özelliği

Bu yıl tanıtılan “Facebook Dışı Aktivite”, bir kullanıcının harici bir uygulama veya web sitesinde gerçekleştirdiği her hareketi özetliyor. Facebook araçlarını kullanan uygulamalar ve web siteleri (Facebook girişi, paylaşım, FB pikseli vb.) Bu verileri Facebook ile paylaşır.

Facebook’un herkes hakkında her şeyi bilmeyi sevdiğini ve bankacılık uygulamalarının verilerinizi Facebook ile paylaşmayacağını düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz.

Ekran görüntüleri, kesinlikle endişe verici olan Facebook Dışı Etkinlik özelliği aracılığıyla Facebook ile bankacılık uygulamaları tarafından paylaşılan verileri onaylıyor.

Teknoloji devi, kullanıcıların web etkinliklerinin bu toplanan özetinin, doğru ve hedeflenmiş reklamlar satmalarına yardımcı olduğunu iddia ediyor . Başka bir deyişle, değerli zamanınızı kurtarmak için Facebook oturum açma yoluyla kaydolduğunuz uygulamaların sayısı, bu kolaylık için verilerinizle “ödeme yaparsınız”.

Daha da önemlisi , Facebook’un yaptığı, Facebook’ta olmayan insanların verilerini toplayan gölge profillemedir 

Kendinizi korumak istiyorsanız, Off-Facebook’u devre dışı bırakarak Facebook’un hesabınızdan toplayabileceği veri miktarını sınırlamak için bu makalede bahsedilen adımları atabilirsiniz. Aktivite özelliği.

Facebook’un Sizi Takip Etmesini Nasıl Engellersiniz?

Veri paylaşımını sınırlandırmanın iki yolu vardır –

1. Facebook mobil uygulamasını kullanarak İzlemeyi Durdurun

Üçüncü taraf uygulamalar tarafından paylaşılan verileri Facebook ile sınırlandırmak için şu adımları uygulayın:

 1. Facebook uygulamasını başlatın, sağ üst köşedeki hamburger simgesine tıklayın ve “Ayarlar ve Gizlilik” i tıklayın.
 2. “Ayarlar” ı tıklayın.
 3. Aşağı kaydırın ve “Facebook Dışı Etkinlik” i seçin.
 4. Ekranınızın sağ üst köşesindeki üç noktalı çizgiyi tıklayın ve “Gelecekteki Etkinliği Yönet” e dokunun.
 5. “Facebook Dışı Etkinlik düğmesini kapatın.”

2. Web Tarayıcısında Facebook Takibini Durdurun

Facebook Dışı Etkinlik özelliğini devre dışı bırakmak için bir web tarayıcısında şu adımları izleyin:

 1. Facebook’u açın ve ekranınızın sağ üst köşesindeki “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğine tıklayın.
 2. “Facebook Bilgileriniz” i tıklayın ve ardından “Facebook Dışı Etkinlik” i seçin.
 3. “Facebook Dışı Etkinliğinizi Yönetin” i tıklayın.
 4. “Gelecekteki Etkinliği Yönet” i seçin.
 5. “Gelecekteki Facebook Etkinliği düğmesini” kapatın.

Facebook’tan açıklama

Facebook’un da onayladığı gibi, “Web sitelerinin, uygulamalarının veya reklamlarının nasıl performans gösterdiğini daha iyi anlayabilmek için iş araçlarımızı kullanan işletmelerden ve kuruluşlardan etkinlik alıyoruz. Etkinliğinizi size alakalı reklamlar göstermek ve ilginizi çekebilecek şeyler önermek için kullanırız. “

Facebook, verileri kişiselleştirilmiş reklamlar için kullandığını iddia ediyor. Bu arada, veri güvenliği ve kullanıcıların verilerini üçüncü şahıslarla nasıl paylaştıkları konusunda iyi bir geçmişe sahip değiller 

Dahası, Facebook WhatsApp ve Instagram’a sahip olduğundan, teknoloji devinin bir bireyi daha fazla profilini çıkarması daha kolay. Bununla birlikte, Facebook’un sizi izlemesini tamamen durdurmak istiyorsanız, en uç yaklaşım bu üç uygulamadan vazgeçmek olacaktır.

Facebook’un Sizi Takip Etmesini Nasıl Engellersiniz? konusunu araştırdık umarım sizlere faydalı olmuştur. 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli