Sıradaki içerik:

Ücretsiz Php ve WordPress Temaların Adresi

e
sv

İnstagram Veri Takibi Nasıl Durdurulur?

21 Mart 2021 14:19
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnstagram Veri Takibi Nasıl Durdurulur?

İnstagram Veri Takibi Nasıl Durdurulur?  konusunu sizler için derliyoruz. Instagram, Facebook’un para kazanma makinesidir. Bloomberg’in bir raporuna göre Instagram 2019’da reklamlar aracılığıyla 20 milyar dolar kazandırdı. Bu, Facebook’un o yıl ürettiği miktarın neredeyse dörtte biri. Özellikle Instagram, kullanıcılarının verilerini izleyerek birincil kaynak olarak reklamlar aracılığıyla para kazanıyor.

Dahası Instagram, uygulamanın neredeyse her yerinde – hikayeler arasında, beslemede ve hatta arama sayfasında bile reklamlar gösteriyor. Kullanıcılar için uygulamanın her yerinde reklam görmek oldukça sinir bozucu olabilir, reklamların doğruluğu ve hedeflemesi de cabası. İster çevrimiçi alışveriş yapın, ister çevrimiçi müzik dinleyin, hatta arkadaşlarınızla bir ürün veya hizmeti tartışıyor olun, Instagram size aynı şeyi hedeflenmiş bir reklamda gösterecektir.

Ancak Instagram bize bu doğru reklamları nasıl gösteriyor, düşünebilirsiniz. Cevap basit: Facebook ve diğer çeşitli üçüncü taraf uygulamaları aracılığıyla veri izleme ve toplama yoluyla. Facebook Instagram’ın sahibi olduğundan, elma ağaçtan çok uzağa düşmedi.

Facebook’tan farklı olarak Instagram, kullanıcılara Instagram uygulamasından izlenen ve toplanan verileri sınırlama olanağı vermez. Öyleyse şu soru ortaya çıkıyor: Instagram’ın kullanıcıların verilerini toplamasını durdurabilir misiniz? Öyleyse, Instagram’ın birikmesini nasıl tamamen durdurabilir veya sınırlayabilir? Kısa cevap, “HAYIR” dır. Instagram’ın kullanıcıların verilerini biriktirmesine engel olamazsınız.

Ancak bunu Facebook üzerinden yapabilirsiniz. Bununla birlikte, yalnızca Facebook ve diğer üçüncü taraf uygulamalarından toplanan bilgi miktarını sınırlayabilirsiniz.

Reklamlar İçin İnstagram Veri Takibi Nasıl Durdurulur?

Instagram, Instagram ve üçüncü taraf uygulamalar tarafından veri toplamayı sınırlama konusunda kullanıcıya fazla seçenek sunmadığından, veri takibini sınırlamak için Facebook’ta bu adımları takip edebilirsiniz.

 1. Facebook uygulamasını başlatın ve hamburger şeklindeki  simgesine tıklayın.
 2. Ayarlar ve Gizlilik’e dokunun ve listeden “Ayarlar” ı seçin.
 3. Şimdi aşağı kaydırın ve “Reklam Tercihleri” ni tıklayın.
 4. Şimdi, “Reklam Ayarları” nı seçin ve “Ortaklardan gelen faaliyetleriniz hakkında veriler” e dokunun.
 5. Facebook ve Instagram anahtarlarını kapalı konuma getirin. Bu ayar Instagram uygulamasında da mevcuttur, ancak Facebook daha kapsamlı seçenekler sunar.
 6. Ayrıca, “Reklam Ayarları” menüsünde, “Size ulaşmak için kullanılan kategoriler” i tıklayın
 7. Aşağı kaydırın ve tüm “İlgi alanı kategorileri” ile “Diğer kategorileri” devre dışı bırakın.

Bunu yaparak, Instagram ve Facebook’ta bazı hedeflenmiş reklamları gösterme iznini reddettiniz. Bu, Instagram’ın size reklam göstermesini tamamen engellemese de, sosyal medya platformları (Instagram ve Facebook) hedefli ve ürkütücü reklamlar için üçüncü taraf uygulamalardan verilerinize erişemediğinden bunlar daha az alakalı olacaktır.

İnstagram Veri Takibi Nasıl Durdurulur? konusunu derledik umarım sizlere faydalı olmuştur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli