Sıradaki içerik:

Yüzüklerin Efendisi Sırayla Nasıl İzlenir?

e
sv

Signal Çin’de çalışmayı durdurdu

16 Mart 2021 16:06
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ülkedeki kullanıcılar, şifreli mesajlaşma uygulaması Signal’in Salı sabahı sanal özel ağ (VPN) kullanmadan Çin’de artık çalışmadığını söyledi.

Çin’in siber yetkilileri son yıllarda giderek daha katı hale geldi ve ülkede yasaklanan uygulamaların, medya kuruluşlarının ve sosyal medya sitelerinin kapsamını genişletti.

Signal’in web sitesine de Salı sabahı Çin’de erişilemiyordu

Uygulama, Salı sabahı itibarıyla Apple’ın Çin uygulama mağazasında hâlâ mevcuttu ve uygulama ve web sitesi Hong Kong’da normal çalışıyor gibi görünüyordu. Signal’in basın ekibi, yorum talebine hemen yanıt vermedi. Çin Siber İdaresi, yorum için hemen ulaşılamadı.

Uygulama, Google hizmetlerinin büyük ölçüde engellendiği Çin’deki üçüncü taraf Android mağazalarında zaten mevcut değildi. Uygulama birkaç kez daha önce Çin’de VPN olmadan çalışmayı durdurmuştu ve hiçbir neden belirtilmemişti.

Signal, 6 Ocak’tan sonra WhatsApp’ın gizlilik koşullarını güncellediğin de dünya genelinde indirmelerde bir artış gördü ve konum ve telefon numarası dahil olmak üzere kullanıcı verilerini ana Facebook Inc ve Instagram ve Messenger gibi birimlerle paylaşma hakkını saklı tuttu.

Veri şirketi Sensor Tower’a göre Signal, Çin’de iOS’ta 510.000’e yakın indirildi ve App Store ve Google Play üzerinden dünya çapında 100 milyon kez indirildi.

Tencent’in hepsi bir arada mobil uygulaması WeChat, ödeme işlevleri ve diğer hizmetleri ile Çin’in en yaygın mesajlaşma uygulamasıdır ve dünya çapında bir milyardan fazla kullanıcıya sahiptir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli