e
sv

Adobe Flash Player Artık Kullanılmıyor !

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Adobe Flash Player Artık Kullanılmıyor !

Adobe  Flash Player, yıllar boyunca kullananlar için her zaman bir güvenlik riski oluşturduktan sonra 1 Ocak 2021’de kullanım ömrünün sonuna (EOL) ulaşacaktır.

Yıllar içinde, Flash Player’ı etkilediği tespit edilen birden çok sıfır gün ve kritik güvenlik açıkları hem siber suçlular hem de ulus devlet korsanlığı grupları tarafından kötü amaçlı yazılım yüklemek, uzaktan kötü amaçlı kod çalıştırmak ve kullanıcıları ele geçirmek için kullanıldı. bilgisayarlar.

Adobe’nin multimedya yazılım platformunun ölümü ilk olarak Temmuz 2017’de Apple, Adobe, Facebook, Google ve Mozilla’dan koordineli bir duyuruda ortaya çıktı .

Bu karar, hala yazılımı kullanan kişi sayısının azalması ve HTML5, WebGL ve WebAssembly gibi daha güvenli ve daha iyi performans gösteren açık teknolojilerin mevcut olması nedeniyle alınmıştır.

31 Aralık 2020’den sonra Adobe, Flash Player’ı dağıtmayı veya güncellemeyi durduracak ve web tarayıcıları artık Adobe Flash Eklentisi için destek sağlamayacaktır .

Adobe Flash Player’ın kullanım ömrü, aktörlerin web tarayıcılarına ve işletim sistemlerine saldırmak için kullanabilecekleri saldırı yüzeyi tehdidini büyük ölçüde azaltacağı için iyi bir haber.

Adobe, tüm kullanıcıların yakında kullanımdan kaldırılacağını bildiğinden emin olmak için Windows bilgisayarlarında, kullanıcılara Flash Player’ı sistemlerinden “hemen” kaldırmalarını öneren uyarılar görüntülemeye başladı.

Flash Player nasıl kaldırılır

Adobe, “Adobe 31 Aralık 2020’den sonra artık Flash Player’ı desteklemeyeceğinden ve Adobe 12 Ocak 2021’den itibaren Flash içeriğinin Flash Player’da çalışmasını engelleyeceğinden, Adobe tüm kullanıcıların sistemlerini korumalarına yardımcı olmak için Flash Player’ı hemen kaldırmalarını şiddetle tavsiye ediyor,” diyor Adobe .

“Siz kaldırmadıkça Flash Player sisteminizde kalabilir. Adobe, Flash Player güncellemelerini veya güvenlik yamalarını EOL Tarihinden sonra yayınlamayı düşünmediğinden, Flash Player’ın kaldırılması sisteminizin güvenliğini sağlamaya yardımcı olacaktır.”

1 Ocak 2021’den itibaren Adobe, web sitelerinden tüm Flash Player indirme sayfalarını da kaldıracak.

Yine de yazılımı indirmek ve yüklemek isteyen kullanıcılar, yazılımı üçüncü taraf web sitelerinden indirmemeleri istenir çünkü bu sürümler “Adobe tarafından yetkilendirilmemiştir” ve bunların yüklenmesi kötü amaçlı yazılım bulaşmalarına yol açabilir. 

Flash Player’ı bilgisayarınızdan tamamen kaldırmak için, Flash Player’da Adobe tarafından istendiğinde “Kaldır” ı tıklamanız gerekir.

Adobe tarafından Windows  ve  Mac  kullanıcıları için sağlanan manuel kaldırma talimatlarını da takip edebilirsiniz  .

Microsoft ayrıca , Adobe Flash Player’ın Windows ActiveX sürümlerini kaldırmak ve yeniden yüklenmesini engellemek için KB4577586 isteğe bağlı güncelleştirmesini yayınladı .

Microsoft ayrıca, Flash yarın kullanım ömrü sona erdiğinde, Flash ile ilgili tüm indirilebilir kaynakları tüm indirme platformlarından kaldıracak.

Kurumsal ortamlar, Flash’ın son şansı

Hala Flash Player desteği ve ticari izne dahili iş sistemleri kullanan Kurumsal kullanıcılar için uzanmak Adobe göre, şirketin resmi dağıtım lisans ortağı HARMAN duyuru .

Microsoft ayrıca, müşterilerin özel Microsoft Edge ve Internet Explorer eklentileri kullanarak kurumsal ortamlarda bu tür yazılım çözümlerini çalıştırabileceklerini söyledi.

Microsoft, “Bu tür müşterilere yardımcı olmak için, Microsoft Edge, Adobe Flash Player’ın IE modu özelliği aracılığıyla bir eklenti olarak yüklenmesine izin verecek” dedi .

“Doğası gereği, Internet Explorer 11 buna da izin verecektir. Microsoft tarafından sağlanan Adobe Flash Player’dan geçiş yaptığınızda, başka herhangi bir üçüncü taraf eklentisi olarak değerlendirilecek ve Microsoft’tan Müşteri Desteği almayacaktır.”

Bir başka haber: İçişleri Bakanlığı’na Siber Güvenlik Ödülü

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli