e
sv

AMD işlemci pazarında Intel’i geride bıraktı

avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

AMD işlemci pazarında Intel’i geride bıraktı. İki teknoloji şirketi arasındaki savaş yıllardır devam ediyor. Kaynaklar, AMD’nin 2006’dan bu yana ilk kez işlemci pazarında Intel’i geride bıraktığını söyledi.

Büyük teknoloji şirketleri AMD ve Intel’in uzun süredir devam eden rekabeti, belki de bilgisayar bileşenlerinin konusuyla ilgilenen herkes bilir. Her iki şirket de CPU pazarındaki hakimiyet için sürekli olarak mücadele ediyor ve şimdiye kadar kazanan genellikle Intel olsa da, her şey bu kez Santa Clara üreticisinin ikinci sırada yer alabileceğine işaret ediyor.

İlgili Haber: AMD İşlemcileri Saldırılara Karşı Savunmasız !

AMD işlemci pazarında Intel’i geride bıraktı

PassMark, testler için yazılım geliştirmeye adanmış bir şirket olduğunu iddia ediyor. Tahminlerine göre, AMD, 2006’dan bu yana ilk kez, Masaüstü işlemcilerin pazar payı açısından Intel’i geçmeyi başardı.

Tabii ki, AMD’nin Intel’e karşı Zaferini %100 duyurmak için hala erken. Ryzen ailesinin çip üreticisi satışlarda inanılmaz başarılar elde etse de, dizüstü bilgisayar ve masaüstü sunucularının nişinde hala rakiplerinden daha düşük. Ancak bu, Intel’in hala liderlerde kalmak istiyorsa çabalarını hızlandırması gerektiği gerçeğini değiştirmiyor.

İlgili Haber: Intel, Beyin Tümörünün Tespiti İçin Yapay Zekâ Geliştiriyor

AMD İşlemcileri Saldırılara Karşı Savunmasız !

AMD’nin mikro mimarisindeki L1 verilerini (L1D) önbellek yolu öngörücüsünü, işlemcilerden hassas verileri sızdırmak ve şifreleme sırasında kullanılan gizli anahtarı kurtararak güvenliği tehlikeye atmak için kullanıyor.  Saldırı tekniği, hassas verileri başka bir işlemden çıkarmak, saldırganla aynı belleği veya CPU’nun farklı bir mantıksal çekirdeği üzerinde çalışan bir işlemi paylaşmak için kullanılabilir. Haberin devamı…

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli