Sıradaki içerik:

Siber Suçlar 2020 Yılında Dünyaya 1 Trilyon Dolar Zarara Uğrattı !

e
sv

AMD Kullanıcıları Derhal En Son Linux 5.11 Geçmeli !

15 Şubat 2021 19:00
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

AMD

Linux 5.11 çıktı ve çekirdeğinin en son sürümü, AMD donanımı için bazı etkileyici performans geliştirmeleri içeriyor.

Sevgililer gününde hafta sonunda piyasaya sürülen Linux çekirdeği 5.11 , AMD Zen mimarisini etkileyen büyük bir performans gerilemesini düzeltti. Düzeltme sayesinde, Ryzen ve EPYC gibi Zen tabanlı işlemciler , önceki çekirdeklere göre kutudan daha hızlı çıktıkları için kıyaslandı. Ayrıca sürümde ilk kez AMD “Van Gogh” ve “Dimgrey Cavefish” GPU’ları için destek var.

Yarı iletken şirketi yakın zamanda Linux ile ilgili bir dizi iş ilanı yayınladı ve en son sürümde AMD donanımında yapılan iyileştirmeler, çip devinin Linux’taki donanımı için desteği geliştirmek için aktif olarak çalıştığının bir başka kanıtı.

Diğer değişiklikler Neler?

AMD ile ilgili iyileştirmelerin yanı sıra, en son sürüm ayrıca Intel donanımıyla ilgili birçok geliştirme içeriyor.

Öne çıkan noktalardan bazıları, Intel Yazılım Koruma Uzantıları (SGX) olarak bilinen güvenlikle ilgili talimat kodu seti ve özellikle piksel sanatı oyunları için yararlı olan Intel Tam Sayı Ölçeklendirme (IS) grafik desteğidir.

Intel WiFi 6GHz Band ( WiFi 6E ) özelliğine sahip kablosuz yönlendiriciler için de destek var . Aynı zamanda, Intel WiMax desteği indirgendi ve yakın zamanda öksüz kalan Itanium desteği ile aynı kaderi paylaştı .

Her zamanki gibi, dosya sistemi iyileştirmelerinden Xen hiper yöneticisindeki hata düzeltmelerine kadar her şey için birkaç ince ayar ve geliştirme var.  Sürümü indirebilir ve kendiniz derleyebilirsiniz.  Daha fazla Linux bilgisi için Linux Format dergisine abone olun.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli