Sıradaki içerik:

Oppo Find X2 Türkiye fiyatı belli oldu!

e
sv

Huawei bir kez daha ABD şoku !

29 Nisan 2020 12:08
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

2019’a damga vuran başlıklardan birisi de Huawei ve ABD arasındaki gerilimdi. Bilindiği üzere Trump hükümeti Huawei’yi Çin hükümetine bilgi sızdırmakla suçlamıştı. Nitekim bu suçlamalar karşısında da Huawei ve ABD merkezli şirketler arasındaki ipler gerilmişti.

Huawei bir kez daha ABD ile karşı karşıya!

Hali hazırda Huawei’nin yeni çıkan modellerinde Google servisleri yer almıyor. Bu Çinli tüketiciler için çok önemli sayılmaz. Çünkü zaten Çin’de Google çatısı altındaki tüm hizmetlerin kullanımı yasak. Lakin iş global pazara geldiğinde bu durum Huawei’ye zarar veriyor.

Tabi ki bu işten tek zarar gören Huawei değil. Keza Google da Huawei ile olan durumun düzeltilmesi için Trump hükümetine ricada bulunmuştu. Fakat bu çaba da sonuç getirmedi.

Her ne kadar Trump hükümeti şu aralar koronavirüs salgınıyla uğraşıyor olsa da Huawei dosyasını tamamen rafa kaldırmış değiller. Keza son sızdırılan raporlara göre Amerika, Huawei ve TSMC arasındaki işbirliğini sekteye uğratacak yeni bir yasa üzerinde çalışıyor.

Bilindiği üzere TSMC Tayvan kökenli bir şirket ve sektördeki pek çok çip geliştiricisinin üretim yükünü çekiyor. Yani Apple, Qualcomm ve Huawei gibi isimleri geliştirdikleri çipleri TSMC fabrikalarında üretime sokuyorlar.

Eğer Trump‘ın yeni planı işe yarar ve TSMC ile Huawei arasındaki iş birliği sekteye uğrarsa Çinli üretici ciddi anlamda zor durumda kalabilir.

Bu riski ön gören Huawei‘nin yetkili isimleri Kirin yongasının üretiminin bir kısmını Çinli Smic’e yönlendirdi. Görünen o ki önümüzdeki dönemde Smic‘in üretim yükü biraz daha artabilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli