e
sv

IBM Yüz tanıma teknolojisini terk ediyor !

avatar

SEZER

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

CEO Arvind Krishna‘nın söylediğine göre şirket artık teknoloji üzerinde araştırma ya da geliştirme yapmayacak. Krishna aynı zamanda başka sağlayıcılar tarafından yüz tanıma teknolojisinin , Güven ve Şeffaflık İlkelerince kabul edilen değere karşıkullanımların göz yumulmayacağını belirtti.

Temel hak ve özgürlüklerin ihlali kitle gözetimi , ırksal profilleme gibi faktörlerin altı çizilirken , bu teknolojinin yerel kolluk kuvvetleri tarafından nasıl kullanılacağının , ya da kullanılmayacağının artık gündeme gelmesi gerektiği söylendi.

IBM Yüz tanıma teknolojisini neden Terk Etti?

Privacy International’dan Eva Blum-Dumontet, firmanın “akıllı şehir” terimini icat ettiğini söyledi.

Yetkili, “Dünyanın her yerinde, IBM’in sattığı akıllı polislik platformları sayesinde polis güçleri tarafından işlenen CCTV kameralarına ve sensörlerine dayanan bir model veya şehirleşmeyi zorladılar.” Dedi.

“Bu yüzden IBM’in şimdi geri dönüp polisliğin teknoloji kullanımı hakkında ulusal bir diyalog istediklerini iddia etmesi çok alaycı.”

Şöyle ekledi: “IBM, sözde akıllı polislik tekniklerinin geliştirilmesi yoluyla polisin teknik yeteneklerini geliştirmede etkili olduklarından kendilerini kurtarmaya çalışıyorlar. Ancak en son hamlelerine kandırılmayalım.

“Her şeyden önce duyuruları belirsizdi. ‘Genel amaçlı’ yüz tanımayı sona erdirmekten bahsediyorlar, bu da beni IBM için yüz tanımanın sonu olmayacağını düşünüyor, gelecekte özelleştirilecek.”

Algoritmik Adalet Birliği, yüz tanıma veri setlerinde ırksal önyargıların olduğunu gösteren ilk aktivist gruplardan biriydi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından yapılan 2019 araştırması, koyu tenli erkekleri ve kadınları tanımaya geldiğinde Microsoft, Amazon ve IBM’in yüz tanıma araçlarının hiçbirinin% 100 doğru olmadığını buldu.

ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nden yapılan bir araştırma, yüz tanıma algoritmalarının Afrikalı-Amerikalı ve Asya yüzlerini tanımlamakta Kafkaslara kıyasla çok daha az doğru olduğunu gösterdi.

Rekognition yazılımı ABD’deki polis departmanları tarafından kullanılan Amazon, alandaki en büyük oyunculardan biri, ancak İngiltere’de faaliyet gösteren Facewatch gibi daha küçük oyuncular da var. Facebook, Twitter ve YouTube’dan görüntüleri kullanmayı bıraktığı söylenen Clearview AI, yazılımını ABD polis kuvvetlerine de satıyor.

Danışmanlık firması PwC’de AI etik uzmanı olan Maria Axente, yüz tanımanın “esas olarak mevcut önyargı ve ayrımcılığın artırılmasında önemli etik riskler” gösterdiğini söyledi.

“Toplumda güven oluşturmak ve önemli konuları çözmek için, kâr kadar amaç da performansın kilit ölçüsü olmalıdır” dedi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli