Sıradaki içerik:

Türkiye’nin En Güncel Hack Haber Siteleri

e
sv

LXQt 0.16.0 Çıktı: Linux İçin Hafif Bir Masaüstü Ortamı

234 okunma — 05 Kasım 2020 14:18
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

LXQt 0.16.0 Çıktı: İşte Yenilikler

Merakla beklenen LXQt temaları sonunda çıktı. Son birkaç ayda, en popüler iki Linux masaüstü ortamının , GNOME 3.38 ve KDE Plasma 5.20’nin büyük çapta piyasaya sürülmesine tanık olduk. Üç yeni LXQt teması eklendi: Clearlooks, Leech ve Kvantum temaları göz büyülüyor.

Özellikle Xfce 4.16 gibi hafif bir masaüstünün yeni sürümünü bekliyorsanız, yeni bir sürüm olan LXQt 0.16.0’ı piyasaya süren en iyilerinden biri olan LXQt’ye hep beraber göz atalım.

LXQt 0.16.0 Özellikler ve Yenilikler

LXQt, modern bir görünüm ve his ile klasik bir masaüstüne odaklanan Linux için hafif bir Qt masaüstü ortamıdır. LXDE-Qt ve Razor-qt arasındaki bir birleşme sonucu ortaya çıkmıştır.

LXQt 0.16.0, modüler bileşenlerine çeşitli iyileştirmeler ve özellikler getiren ve üç yeni LXQt teması ekleyen en son sürümdür: Clearlooks, Leech ve Kvantum.

Dosya İlişkilendirmeleri iletişim kutusu tarafından daha iyi bir şekilde ele alındığı için artık varsayılan uygulamaları LXQt Oturum Ayarlarından kaldırmıştır.

Ek olarak, varsayılan e-posta istemcisi, dosya yöneticisi ve web tarayıcısının daha iyi yapılandırılması veya işlenmesi için v0.16.0, QtXdg MimeApps Aracını (qtxdg-mat) iyileştirmiştir.

Ayrıca, artık resim görüntüleyici ve ekran görüntüsü aracı LXImage Qt kullanarak resimleri yeniden boyutlandırabilirsiniz. Güç, askıya alma ve hazırda bekletme tuşlarının eylemlerini özelleştirmek istiyorsanız, artık yapılandırma iletişim kutusuna eklenen Güç tuşları bölümüne erişebilirsiniz.

LXQt 0.16.0’ın içerdiği diğer önemli değişiklikler şunlardır:

 • Fare işaretçisi ile ekranda bildirimleri gösterme seçeneği
 • Lxqt-config-bright’in kullanıcı arayüzünde iyileştirme
 • Yeni açılan sekmeye geçiş ve son pencerenin sekmelerini açma seçenekleri
 • Durum Bildiricisi’nde özelleştirilebilir otomatik gizleme desteği
 • Aynı uygulamanın gruplanmamış görev düğmelerini yan yana koyma seçeneği
 • PulseAudio Ses Kontrolü hata düzeltmeleri

LXQt Nedir?

Bir masaüstü ortamı, ekranda gördüğünüz şeydir. Alt kısımdaki panel. Uygulamalarınızı pencerelere yerleştiren şeydir ve hareket etmenizi sağlar.

Windows ve macOS’un her biri bir masaüstü ortamına sahiptir. Linux’ta çok var. Aynı uygulamaları, aynı arka plan kitaplıklarını ve altındaki aynı Linux çekirdeğini kullanırken masaüstünüzün görünüşünü ve hissini tamamen değiştirebilirsiniz..

Çoğu Linux tabanlı işletim sistemi, varsayılan olarak kullanmak için bir masaüstü ortamı seçer (bazıları, en sevdiğiniz kişiyi seçmenize izin verirken, bazıları da hiç biriyle gelmez). LXQt sağlayan Lubuntu adında masaüstü Linux’un en popüler sürümü olan Ubuntu’nun bir çeşidi var. Ayrıca Fedora’nın LXQt sürümü de var..

Farklı bir Linux tabanlı işletim sistemi kullanıyorsanız, LXQt programını kendiniz kurmanız gerekecektir. Talimatlar LXQt web sitesinde bulunabilir.

Kaynak 

Kaynak : https://fossbytes.com/lxqt-0-16-0-is-out-a-lightweight-qt-desktop-environment-for-linux/
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli