e
sv

Qualcomm’un yerini alacak Apple 5G Modem: İşte Beklentiler

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Qualcomm'un yerini alacak Apple 5G Modem: İşte Beklentiler

Apple 5G Modem yolunda ilerlemeye devam ediyor.Apple M1 çipi, Apple’ın özel silikonu için iddialı planlarının sadece başlangıcıydı. Görünüşe göre şirket için bir sonraki adım, iPhone’daki mevcut Qualcomm modemlerini yeni Apple 5G modemlerle değiştirmek. M1 yongası gayet iyi bir şekilde piyasaya sürülürken, hatta zaman zaman rakip Intel yongalarından daha iyi performans göstererek, Apple şimdi iPhone için de Mac’e uyguladığı aynı ayrıcalığı arıyor.

Raporlara göre, Apple’ın donanım teknolojilerinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Johny Srouji, çalışanlarına şirketin artık kendi “dahili hücresel modemi” üzerinde çalıştığını duyurdu. Bu sadece ifşa, Qualcomm hisselerini% 4,4 oranında devirmek için yeterliydi.

5G / Hücresel Modem nedir?

Bir akıllı telefondaki hücresel modem veya 5G modem, ağa bağlanmasına ve hücresel verileri kullanmasına yardımcı olan bileşendir. En yeni hücresel modemler 5G hızları kapasitesine sahiptir ve böyle bir modem, mevcut iPhone 12’de kullanılan ve onlara 5G yetenekleri veren Qualcomm Snapdragon X55’tir.

Bu modemler tüm telefonlarımızda ve tabletlerimizin çoğunda mevcuttur. Aslında, 4G LTE SIM kartı destekleyen ve web’e bağlanmak için WiFi’ye ihtiyaç duymayan bazı dizüstü bilgisayarlarımız bile var. Apple’ın Qualcomm modemlerini değiştirmesi, Apple’ın MacBook serisinde birlikte 5G desteğini kullanma olasılığını açması muhtemeldir. Bu özelliği, tıpkı mevcut Apple Watch’lar gibi eSIM aracılığıyla kullanabilir.

Apple ve Qualcomm: Geriye Dönüyor

Apple çalışanlarının 2020’de yeni uyandığını ve Qualcomm modemlerini değiştirmeye karar verdiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Nisan 2019’da Apple ve Qualcomm , eski anlaşmaya varmaya karar verdiğinde iki yıllık bir hukuk savaşı yaptı. Üç ay sonra Temmuz ayında Apple, Intel’in akıllı telefon modem bölümünü 1 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın aldı. O zaman Apple’ın Qualcomm’ların yerini alması için kendi modemlerini çıkarmasının zamanının geldiğini anladık.

Mevcut iPhone 12 serisi, 5G ile çalışırken zayıf pil ömrü nedeniyle eleştiriliyor. Harici bir 5G modemin dahil edilmesi, bu tahliyenin nedeni olabilir ve Apple’ın elini kendi modemi ile gitmeye zorlayabilir.

Apple 5G Modem’den Beklenenler !

Apple 5G modem kesinlikle şirket için yeni olanaklar açacak. Mac serisindeki son M1 çipi, iOS uygulamalarını Mac’te yerel olarak çalıştırmasını sağladı. Tıpkı bunun gibi, Cupertino devi kendi 5G modemiyle gitmeye karar verirse, cihazlar arası uyumluluk ve tutarlılıkla bir şeyler yaratabilecektir.

Apple’ın 5G modeminden bekleyebileceğimiz ilk şey, iPhone için daha iyi pil ömrü. Öyle çünkü en son Qualcomm Snapdragon 888 yongası, entegre bir modem nedeniyle Apple’ı 5G’de yenebildi. Bu modem aynı zamanda gelecek nesil iPhone işlemcileri için de bir sonraki büyük şey olabilir.

İkincisi, iPad’de entegre bir 5G modem ile aynı yongayı ve muhtemelen 5G özellikli bir MacBook için düşük bir şans bekleyebiliriz.

Apple iPhone, iPad ve muhtemelen Apple Watch’u da çalıştıracak bir modem oluşturuyorsa, oyunu 5G e-SIM özellikli bir MacBook ile hızlandırabilir.

Bir başka makale: İPhone Önyükleme Hatası ve Siyah Ekran Sorunu Nasıl Çözülür ?

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli