Sıradaki içerik:

Durov Telegram için ayağa kalktı

e
sv

Savaşmak anlamsız: LG akıllı telefon pazarını terk ediyor

82 okunma — 22 Ocak 2021 00:31
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Savaşmak anlamsız: LG akıllı telefon pazarını terk ediyor. LG, kârsız mobil üretim nedeniyle akıllı telefon pazarından ayrılıyor. Yenilikçi cihazların yaratılması bile yardımcı olmadı. Uzmanlara göre LG, bu pazar segmentinden ayrılan ilk ve son marka değil. Şirket neden böyle bir adım attı ve gelişmelerine ne olacak?

The Next Web’e göre , Güney Koreli LG şirketi akıllı telefon bölümünü satabilir. Zaten potansiyel bir alıcısı var: Vietnam holdingi VinGroup.

VinGroup, Vietnam’daki en büyük üçüncü telefon üreticisidir. Yalnızca Oppo ve Samsung’dan sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Buna ek olarak, zaten bir ODM [Orijinal Tasarım Üreticisi] sözleşmesi kapsamında LG telefonlar üretiyor. Bu, VinGroup’un kendi tasarımını kullanarak LG için cihazların fason üreticisi olarak hareket ettiği anlamına gelir.

Önerilen Makale: Instagram E-Posta Adresi Nasıl Bulunur?

Portalın atıfta bulunduğu Korea Times’a göre, LG’nin işin bir bölümünü satabilmesinin ana nedenlerinden biri, şirketin neredeyse 6 yıldır maruz kaldığı sürekli kayıplar.

Bu dönemde LG yaklaşık 4,2 milyar dolar kaybetti. Kore medya kuruluşu The Korea Herald’ın bildirdiğine göre LG CEO’su Kwon Bong-Suk, akıllı telefon bölümünün satış olasılığını da doğruladı.

“Küresel mobil pazardaki rekabet her geçen yıl daha da şiddetleniyor. Bu konuda LG’nin bir karar vermesi ve bir seçim yapması gerekiyor. Şirket, akıllı telefonların satışı, kapatılması veya üretiminin azaltılması da dahil olmak üzere tüm olası önlemleri değerlendiriyor.” dedi.

Güney Koreli şirket, bir süredir Android akıllı telefon pazarında ve son zamanlarda birkaç yenilikçi gelişme başlattı. Bununla birlikte, mobil üretimin satışı ile ilgili haberlerden sonra, yenilikçi cihazların kaderi söz konusu olmaya devam ediyor.

Savaşmak anlamsız: LG akıllı telefon pazarını terk ediyor

Freedom Finance analisti Valery Yemelyanov, Rollable telefonların genel tüketiciyi hedeflemediğine ve ABD’ye 2,5 bin dolardan fazla (yaklaşık 180 bin ruble) bir fiyat etiketi ile tedarik edileceğine inanıyor.

Ayrıca, LG’nin başarılı olması durumunda bu modeli ayrı bir segmentte ayırması ve kapatmaması gibi küçük bir olasılık var. Ancak, büyük olasılıkla, satılacak olan bu birkaç cihaz koleksiyonlara gidecek ve birkaç yıl boyunca unutulacak diyor.

Yemelyanov’a göre LG, bu segmenti terk eden büyük akıllı telefon üreticilerinin ilk veya sonuncusu değil.

Gadget’ların küresel üretimi, kişisel PC’ler ve dizüstü bilgisayarlar pazarının daha önce karşılaştığı aynı sorunla karşı karşıyadır. Teknoloji daha ucuz ve daha uygun hale geldikçe, üretimi gittikçe daha az karlı hale geldi. Artık donanımdan para kazanmak neredeyse imkansız. Uzman, Çinli Xiaomi’nin ve onun Samsung, Apple ve diğerlerinin rakiplerinin bile aksesuarlardan ve mobil uygulamalardan “kar elde ettiğini” açıklıyor.

Yemelyanov’a göre LG aynı iş modelini kuramadı. Orta ve düşük fiyat nişinde yerini Çinliler aldı ve amiral gemileri Apple ve Samsung seviyesine ulaşmadı.

“Geri çekilebilir, katlanabilir, çift ekranlı yeni bir cihaz türü yaratma girişimleri başarı getirmedi… LG daha fazla savaşmanın bir anlamı olmadığını fark etti. Bu akıllıca bir karar. Akıllı telefonlar, neredeyse 6 yıl üst üste gelirin %10’undan daha azını getiriyor ve yılda 500-700 milyon dolarlık zarar oluşturuyor. Uzman, artık LG bu parayı karlı bölümlerini geliştirmek için kullanabilecek” şeklinde sonuçlandırıyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli