e
sv

Snapdragon Vs Exynos SoC Karşılaştırması: Hangisi Daha İyi?

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Snapdragon Vs Exynos SoC Karşılaştırması

Snapdragon Vs Exynos SoC Karşılaştırması,  Apple , Qualcomm ve Samsung akıllı telefon SoC pazarında önemli yarışmacının vardır. Samsung’un amiral gemisi Exynos serisini daha iyi hale getirme çabalarına rağmen, Qualcomm’un Snapdragon serisi her zaman Samsung Exynos’un neredeyse bir nesil önünde kalmayı başardı. Bir Samsung Vs Exynos karşılaştırması yapalım ve hangisinin daha iyi olduğunu bulalım.

Başlamadan önce, “Qualcomm ve Samsung’un kendi SoC’lerini ürettiği ” şeklindeki yaygın bir efsaneyi yıkmak istiyorum. Samsung’un kendi SoC’lerini yaptığı doğru olsa da Qualcomm, imalat sürecini yapması için tasarımları TSMC’ye (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) veriyor.

Snapdragon Vs Exynos: İşlemci Çekirdekleri

Akıllı telefon şirketleri işlemcilerini tasarlarken bunu sıfırdan yapmıyorlar. Bunun yerine, sından ARM RISC (İndirgenmiş Komut Seti Bilgisayar) kullanan (Advanced RISC Machines). Bu küçültülmüş talimat seti, ellerimizin büyüklüğünde bir bilgisayar (akıllı telefon) yapmayı başarmamızın sebebidir.

Azaltılmış talimat dediğimizde, saniyede yalnızca bir milyon talimatı kastediyoruz. İşleri perspektife koymak için, 6. Nesil Intel i7 6700k saniyede 161.000 milyondan fazla talimat gerçekleştirebilir çünkü boyutu tipik SoC’nizden daha büyüktür.

ARM, işlemci çekirdeklerini “Cortex” olarak adlandırır ve bunları Qualcomm ve Samsung’a sağlar. Samsung bunları değiştirir ve “Mongoose” olarak adlandırır, Qualcomm ise “Kryo çekirdekleri” olarak adlandırır, her ikisi de stok Cortex çekirdeklerinden biraz daha hızlıdır.

Kryo ailesine en son eklenen, Kryo 680 çekirdeğidir (en son Snapdragon 888’de bulunur). Qualcomm’un iddia ettiği, Cortex-X1 ve Samsung’un M5’inden% 23 daha hızlı olan değiştirilmiş bir Cortex-X1. Bu nedenle Qualcomm, her yıl RAW CPU performansında Samsung’u yeniyor.

GPU’lar

Aşağılama Samsung için burada bitmiyor. Qualcomm SoC’ler ayrıca GPU performansında Exynos işlemcilerini büyük bir farkla yener.

Bunun nedeni, Qualcomm’un SoC’leriyle bir araya getirdiği özel GPU’dur. Bu, ARM’ın Exynos işlemcilerinde kullanılan stok Mali GPU’larını inanılmaz derecede büyük bir marjla yenen “Adreno”. Bununla birlikte, Samsung’un AMD grafikleriyle geleceği söylenen yaklaşan Exynos 2100 SoC ile tabloları tersine çevireceği söyleniyor.

CPU’lar ve GPU’ların yanı sıra, Qualcomm işlemcilerde görüntü işleme için özel bir birim olan Hexagon DSP, mükemmel görüntü işlemeye yardımcı olur.

Tüm Snapdragon Vs Exynos Tartışması

Bilmeyenleriniz için Samsung, amiral gemilerinin iki çeşidini gönderir – biri genellikle Asya ülkelerini hedefleyen Exynos işlemcilerle. ABD’de, en yeni Qualcomm işlemcilerle gönderiyorlar. Peki Samsung neden Exynos ve Snapdragon kullanıyor?

Samsung’un bunu yapmasının nedeni, şirketin elde ettiği toplam karla ilgilidir. Qualcomm’un SoC pazarındaki tekeli, yeni işlemcileri daha yüksek fiyatlarla satmasına izin verirken, Exynos muadilleri çok pahalı değil. Denklemi dengelemek için, Qualcomm cihazları satmaktan çok Exynos cihazları satarak daha yüksek karlar elde ediyor.

Exynos işlemcileriyle ilgili sorunlar burada bitmiyor. Düşük performansın yanı sıra, Exynos işlemcileri de çok ısınma eğilimindedir. Bir Exynos 9810 işlemciden güç alan Samsung Galaxy Note 9’un Hint versiyonu piyasaya sürüldüğünden beri ısınma ve ekran renk değişikliği sorunları yaşadı. En kötü yanı, Samsung bunun tamamen farkında olmasına rağmen, Note 9’un ekran panellerini ücretsiz olarak değiştirmeyi hala reddediyor olmaları.

Birçok YouTube içerik oluşturucusu, Samsung amiral gemilerinin hem Exynos hem de Snapdragon sürümlerini test etti. Daha iyi bir fikir edinmek için onları izlediğinizden emin olun.

Exynos, Snapdragon’dan daha mı iyi? Cevap, Hayır. Qualcomm Snapdragon işlemciler neredeyse her açıdan Samsung Exynos’tan daha iyidir. Bununla birlikte, Samsung’un S21 serisine gelmesi beklenen yeni Exynos 2100 ile neler başardığını görmek ilginç olacak.

Bir Samsung amiral geminiz varsa ve “Exynos veya Snapdragon’um olup olmadığını nasıl anlarım?” Cihazınız ABD’den satın alındıysa, bir Qualcomm Snapdragon işlemci tarafından desteklenmektedir. Hindistan veya İngiltere gibi Avrupa veya Asya ülkeleri genellikle Exynos varyantlarını alır.

Snapdragon Vs Exynos SoC Karşılaştırması konumuz umarım size faydalı olmuştur.

Bir başka haber: PS5, PS4 Pro’dan Çok Daha Tasarruflu

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli