Sıradaki içerik:

Web Siteleri Nasıl Engellenir? [Chrome]

e
sv

TikTok bir çocuğun ölümü nedeniyle İtalya’da engelleniyor!

71 okunma — 25 Ocak 2021 16:35
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İtalya, on yaşındaki bir kızın ölümü üzerine TikTok’u kısmen engelledi. TikTok bir çocuğun ölümü nedeniyle İtalya’da engelleniyor!

İtalyan yetkililer, TikTok’tan tehlikeli bir meydan okumaya karar veren 10 yaşındaki bir kızın ölümüyle ilgili soruşturma başlattı. Ek olarak, ülke, yaşı doğrulanamayan kullanıcıların hesaplarını geçici olarak engelledi. Sosyal ağın kurallarına göre, üyelerinin en az 13 yaşında olması gerekiyor. Trajediden sonra TikTok’u neler bekliyor?

The Guardian’a göre İtalyan düzenleyiciler, bir çocuğun trajik ölümünden sonra sosyal ağ TikTok’un kısmen bloke edilmesini emretti. Ülkenin Kişisel Verileri Koruma Dairesi (GDPD), “yaşı tam olarak belirlenemeyen” İtalyan kullanıcıların hesaplarına erişiminin 15 Şubat’a kadar kısıtlanmasını talep etti. 

Tehlikeli bir boğulma yarışmasına katılan 10 yaşındaki bir kız, Palermo hastanesinde öldü. Elinde bir telefonla banyoda bulundu ve yerel polis tarafından el konuldu.

İlgili Makale: TikTok Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Silinir ?

Çinli ByteDance markasına ait olan TikTok, platformunda bir çocuğu ölümcül zorluğu tekrar etmeye teşvik edebilecek içeriği tespit edemediğini, ancak bu konuda kolluk kuvvetlerine yardımcı olacağına söz verdi .

TikTok kurallarına göre, bu sosyal ağın kullanıcısı video kaydetmek ve diğer kişilerin içeriğini izlemek için en az 13 yaşında olmalıdır. Ancak bu yasak, yanlış bir doğum tarihi belirlenerek aşılabilir. 

Daha önce doktorlar, ergenlerin oksijene erişimlerini kısmen kestikleri bir zorluğun tehlikeleri konusunda çoktan uyarıda bulundular. Ölen kızın güvenli olmayan eğlenceyi kendi başına denemeye karar verdiği gerçeği, küçük kız kardeşi tarafından anlatıldı.

Hiçbir şey bilmiyorduk. Buna karıştığını bilmiyorduk. Kızımızın dans ettiği, bunun gibi videolar izlediği için TikTok’ta olduğunu biliyorduk. Ama bu tür korkular asla aklımdan geçmedi ”dedi vefat eden çocuğun babası.

İtalyan düzenleyicinin eylemleri, Twitter hesabından Çocuklar ve Ergenler Komisyonu Başkanı Licia Ronzuli tarafından karşılandı.

TikTok bir çocuğun ölümü nedeniyle İtalya’da engelleniyor!

Küçüklerin güvenliği ne pahasına olursa olsun sağlanmalıdır.

“Küçüklerin güvenliği ne pahasına olursa olsun sağlanmalıdır. Ronzuli, sosyal ağın, Palermo’da olduğu gibi ölüme katkıda bulunmasına izin verilmemelidir ”dedi. 

Daha da önemlisi, İtalya’nın veri koruma otoritesi geçen Aralık ayında TikTok’u “çocuk koruma ihmali” ile suçlayarak dava açtı. Bölüm, yaptığı açıklamada, sosyal ağdaki kısıtlamaları atlamanın zor olmadığını söyledi. 

“13 yaşın altındaki çocuklar için TikTok’a kayıt yasağı, yanlış bir doğum tarihi vererek kolayca aşılabilir. Bu nedenle, TikTok çocukların kaydına müdahale etmez ve İtalyan gizlilik yasalarına uygunluğu kontrol etmez. İtalya’da, 14 yaşından küçük bir çocuğun sosyal ağa kaydedilmesi, bir ebeveyn veya vasi tarafından yetkilendirilmesi gereken rıza gerektirir” Aralık belgesinden takip eder.

Şimdi sosyal ağ, düzenleyicinin gerekliliklerini 15 Şubat’a kadar yerine getirmekle yükümlüdür, böylece getirilen kısıtlamalar kaldırılmıştır.

İlgili Haber: Pakistan TikTok’u “uygunsuz içerik” nedeniyle yasakladı

Aynı zamanda otorite, TikTok’un 13 yaşın altındaki çocukların platformuna kaydolmasını önlemek için ne yapması gerektiğini tam olarak belirtmedi.

İletişim ajansı B&C Agency’nin yönetici ortağı Mark Sherman, uygulamada yaş doğrulamasının nasıl kurulacağı sorusunun artık sosyal ağ yönetiminin gündeminde olacağını söylüyor.

“Belki bir tür ebeveyn kontrolü ve yerinde kontroller gibi düzenleyici tarafından daha sıkı denetim tartışılacaktır. Uzman, küresel teknoloji şirketlerinin zengin bilgi ve kullanıcı deneyimine sahip olduğunu, bu nedenle her şey, düzenleyicilerin yeni kullanıcıları kaydettirmek için kurallar geliştirmek için uygulayacakları baskının ne kadar güçlü olacağına bağlı olacak” dedi.

Sherman’a göre, artık habercilerde olanların kontrolünü güçlendirmeye yönelik genel bir eğilim gözlemleyebiliriz, böylece yaşamı tehdit eden zorlukların ortaya çıkmasını engelleyecek algoritmaların ortaya çıktığını varsayabiliriz.

Rusya, bir internet yayını sırasında bir kızın ölümünden sonra çöp yığınlarına yönelik hapis ve para cezaları konusunu düşünüyor.

“Rusya, bir internet yayını sırasında bir kızın ölümünden sonra çöp yığınlarına yönelik hapis ve para cezaları konusunu düşünüyor. Sosyal ağlar artık sadece sınırsız bir kendini ifade etme platformu değil, orada yürürlükte olan kısıtlamalarla giderek daha fazla kamusal alana gömülüyorlar.”

İMARS iletişim grubu dijital ve SMM yöneticisi Ivan Kovarsky, bir yandan bu TikTok vakasının şiddet içerikli filmler ve video oyunlarına yönelik yasağın hikayesine benzediğini söylüyor.

“Çocuklar TikTok olmadan bu kadar tehlikeli “oyunları” boğarak oynadıklarında İnternet’in bununla ne alakası var? Öte yandan, zorluklar platformun büyük bir parçasıdır: viral yayılma, insanlar aktif olarak birbiri ardına tekrarladığı için oluşur. Ve bu kesinlikle tekrarlanması ve yayılması gereken bir meydan okuma değil. Sonuçta, çocukların mantığı aynı kalır: Eğer meydan okumayı diğerlerinden daha iyi, daha parlak, daha soğuk tamamlarsanız, daha fazla görüş elde edersiniz. Çok kötü bir “oyun” için güçlü motivasyon.” dedi.

Kovarski’ye göre, trajediler olduğunda, her zaman bir şeyi yasaklamak için bir cazibe vardır.

Ancak, bu kaybetme taktiği. Öncelikle, bu tür durumları engellemeden önleyip önleyemeyeceğinizi anlamanız gerekir. Ve bir şey bunun mümkün olduğunu gösteriyor. Aynı sinir ağlarını ve makine öğrenimini kullanarak. TikTok, kullanıcılarının güvenliğine kendini adamıştır ve kötü niyetli içeriği engellemek kendi yararınadır. Uzman, platformun bunu kısa eğlence videoları dağıtmak kadar etkili bir şekilde yapmayı çabucak öğreneceğine dair güven var ”dedi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli