Sıradaki içerik:

DarkSide kötü amaçlı yazılım için ücretsiz bir şifre çözücü çıkardı

e
sv

Torvalds tüketici cihazlarının ECC ile bellek kullanmadığı için Intel’i eleştiriyor

12 Ocak 2021 15:35
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Torvalds tüketici cihazlarının ECC ile bellek kullanmadığı için Intel’i eleştiriyor. Son zamanlarda, Linus Torvalds, tüketicilerin ECC korumalı belleğe ihtiyaç duymadığı iddialarının temelde yanlış olduğunu söyleyerek Intel’e keskin bir şekilde konuştu.

ECC kısaltmasının Error-Correcting Code anlamına geldiğini, yani ECC belleğinin hata düzeltmeli bellek olduğunu hatırlatmama izin verin. Bu tür korumalı bellek, günümüzde çoğu sunucu da dahil olmak üzere sorunsuz ve istikrarlı çalışmanın önemli olduğu kritik sistemlerin çoğunda kullanılmaktadır. Örneğin, birçok durumda ECC, Rowhammer tipi bir saldırıyı önleyebilir veya sistemi bir soruna zamanında uyarabilir.

İlgili Haber: AMD işlemci pazarında Intel’i geride bıraktı

Ayrıca, bir kural olarak, ECC belleğinin normalden sadece %20 daha pahalı olduğunu, ancak bunu destekleyen anakartlar ve işlemciler olmadan, böyle bir bellekten hiçbir şey olmadığını söylemeye değer.

“Tüketicilerin ECC’YE ihtiyacı olmayan” yanlış yönlendirilmiş ve geriye dönük politikalar, ECC belleğini piyasadan uzaklaştırdı. ECC’YE karşı argümanlar her zaman tam bir saçmalık olmuştur. Şimdi, bellek üreticilerinin kendileri bile ecc’yi şirketler içinde kullanmaya başlıyorlar. Çünkü sonunda kesinlikle ihtiyaç duydukları gerçeğini kabul ettiler, ” diye yazıyor Torvalds

Torvalds, tüketici cihazlarının ECC ile bellek kullanmadığı için Intel’i eleştiriyor

“Baba” Linux’a göre, bellek üreticileri, ecc’den tasarruf ve daha az güç tüketimi nedeniyle vazgeçiyorlar, ama bir yalan. Torvalds, tüketici teknolojisindeki ECC belleğinin eksikliğinin Intel’in bir hatası olduğunu ve sadece şirketin yapay pazar segmentasyonu politikası tarafından yönlendirildiğini iddia ediyor. Intel’in zengin şirketleri daha pahalı sunucu katmanı işlemcileri kullanmaya İtmekle doğrudan ilgilendiğini ve kuruluşlara daha az kar sağlayan diğer donanımları verimli bir şekilde kullanma fırsatı vermek istemediğini yazıyor.

İlgili Haber: Linus Torvalds, Linux’un M1 de çalışacağından şüphe ediyor

“Onlar yalancı piçler. Rowhammer sorunlarının nesiller boyu sürdüğünü bir kez daha vurgulamama izin verin. BKİ, tüketicilere bilerek kırılmış ekipmanı satmaktan mutluluk duyuyor ve bunun bir “saldırı” olduğunu iddia ediyor, ancak aslında sadece “köşeleri kesiyoruz”.

Rowhammer, bir bit darbesi şeklinde, saldırılarla ilgili olmayan gerçek yüklerde saf şans eseri kaç kez gerçekleşti? Asla bilemeyeceğiz. Çünkü Intel bu boku tüketicilere itti.”

Torvalds, tüketici pazarı için geleneksel işlemcilerde ECC bellek desteğinden vazgeçmenin, Intel’in pazarları bölümlere ayırmasının bir yolu olduğuna inanıyor. Intel’in ECC belleğini desteklemeyi reddetmesinin, şirketin bu alandaki neredeyse tam tekeli ile birlikte, şu anda ECC belleğinin sunucu segmentinin dışında neredeyse mevcut olmamasının gerçek nedeni olduğunu söylüyor.

Linus Torvalds Kimdir?

Linus Torvalds 1969 yılında Helsinki’de Finlandiyada doğmuştur. Bilgisayarla tanışması 1981 yılında iktisat profesörü olan büyükbabasına ait Commodore VIC-20 ile olmuştur. 1988 Yılında Helsinki Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölümüne başlamıştır. Ancak üniversitenin ikinci yılı askerlik hizmeti için eğitimine ara vermiştir. Askerliğini teğmen rütbesi ile balistik hesaplama ofisinde yapmıştır.

Üniversite eğitimine devam ettiği yıllarda Intel-80386 işlemcili bir IBM PC satın almış ve Minix işletim sistemini kullanmıştır. 1991 Yılında Minix sisteminde memnun olmadığı özellikleri kendisi geliştirmeye başlamıştır. Daha sonra bu çalışması kendisini Dünyaca üne kavuşturacak Linux çekirdeği olarak anılacaktır.

1996 Yılında Kaliforniya, ABD’de bulunan Transmeta şirketinin iş teklifini kabul ederek buraya yerleşmiştir. 2004 Yılında buradan ayrılarak Linux Vakfında çalışmak üzere Dunthorpe, Oregon, ABD’ye yerleşmiştir. Halen burada eşi Tove Torvalds ve Patricia, Daniela ve Celeste adlı üç çocukları ile yaşamaktadır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli