Sıradaki içerik:

Apple Airpods Android Cihazlarda Çalışır mı?

e
sv

Twitter Yeni Özellik Birdwatch

02 Şubat 2021 18:51
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Twitter Birdwatch

Twitter Birdwatch, mikro blog sitesinden çok beklenen bir doğruluk kontrol sistemi. İlk olarak Ağustos 2020’de ortaya çıktı, ardından şirket yanlış bilgileri kontrol etmek için bir özellik üzerinde çalıştığını doğruladı.

Şimdi, Twitter kuş gözlemi doğruluk kontrol sistemi resmen yayınlandı ve ABD’ye doğru yol aldı Program şimdilik ABD’de pilot olarak çalışıyor.

Twitter’dan Birdwatch Nedir?

Birdwatch, Twitter kullanıcılarının yanlış bilgi yayabilecek notlar, bağlamlar eklemelerine ve diğer tweetleri işaretlemelerine olanak tanıyan bir özelliktir. Twitter, tweetleri doğrulayıp etiketlerken, platform topluluk odaklı bir yaklaşımı izlemek istiyor.

Şimdilik bu özellik, ABD’deki kullanıcıların tweetlere bağlam ve notlar ekleyebileceği farklı bir web sitesi olarak çalışıyor. Twitter sonunda onu sosyal medya sitesine getirmeyi planlıyor. Twitter, kuş gözlemciliğinin “notların, insanların Tweetleri veya sistem önerilerimizi görme şekli üzerinde bir etkisi olmayacağını” söylüyor.

Twitter’da Gözlemcilik ve Şeffaflık

Birdwatch, Twitter kullanıcılarının bilgileri tamamlayarak, bağlam, notlar vb. Ekleyerek platformu denetlemesini sağlayan bir sistemdir. Örneğin, ABD hakkında Meksika sınırında bir duvar inşa ederseniz, insanlar Meksika’nın para ödemediği gibi bağlam ekleyebilirler. ABD yönetimi değiştiğinden beri duvar ya da duvar artık terk ediliyor.

Doğruluğu kontrol edilen veya birden fazla moderatör tarafından işaretlenen tweetlere ne olacağına dair hala bir kelime yok

Bununla birlikte, bu notlar herkese açık olacak ve TSV dosyalarında indirilebilir olacak. Twitter ayrıca Birdwatch sistemi için kullanılan kodu yayınlayacağını söylüyor. Halka açık bir sistem yeni trollerin favorisi olabilirken, Twitter, kuş gözlemciliğindeki trollere karşı koymak için önlemleri olduğunu söylüyor.

“Bunun [Kuş Gözlemciliği] dağınık olabileceğini ve zaman zaman sorun yaşayabileceğini biliyoruz, ancak bunun denemeye değer bir model olduğuna inanıyoruz. Sizi, ortak bir sorunu ele almanın farklı yollarını keşfetmeye devam ederken öğrenmeye davet ediyoruz.

Twitter Blogu

Twitter Birdwatch Neyi Değiştirebilir?

Neredeyse tüm sosyal medyanın bir kamuya açık geri bildirim sistemi vardır, hatta bazıları sadece onun üzerinde gelişir. Örneğin, bir Facebook veya Instagram gönderisini bildirebilir, bir YouTube videosunu beğenmeyebilir veya herhangi bir platformdaki herhangi bir içeriği rapor edebilirsiniz.

Twitter ilk kez, halkın doğruluk kontrolü yapmasına ve kullanıcı katılımını bir sonraki seviyeye taşımasına izin verdi.

Genellikle trolleme sorunu, yanlış derecelendirmeler ve sahte haberlerin alevlerini körükleyen daha fazla yanlış bilgi vardır. Platform, kuş gözlemciliğine güç veren algoritmaları güçlendirmek ve sorunları çözmek için akademisyenleri ve endüstri uzmanlarını görevlendirdi.

Basit bir ifadeyle, Twitter, kullanıcıların platformu yönetmesine izin vermenin ilk aşamasındadır. Twitter muhtemelen ABD’de tartışılan 230 bölüm değişikliklerinde yolunu bulacaktır.

ABD, sosyal medya şirketlerini platformlarında yayınlananlardan sorumlu tutmanın bir yolunu ararken bunu söyleyebiliriz. Biden yönetimi aynı hatlar üzerinde çalışıyorsa, Birdwatch, Twitter’da doğruluğu hızlı bir şekilde kontrol etmek ve aksi takdirde denetlenmeden kaçabilecek yayınlara bağlam eklemek için kullanışlı olabilir.

Twitter’ın yeni özelliği hakkında bilinenler bunlar eğer başka bir haber gelirse bu gönderiyi sizler için güncelleyeceğiz.

Bir başka makale: Twitter E-Posta Adresi Nasıl Bulunur? 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli