Sıradaki içerik:

iPhone 12 kalp pillerini nasıl etkiliyor?

e
sv

Valve Video Oyunlarını Beyne Aktarmayı Planlıyor

72 okunma — 26 Ocak 2021 14:27
avatar

Omer

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Valve Video Oyunlarını Beyne Aktarmayı Planlıyor. Gabe Newell, oyuncular için bir sinirsel arayüzün geliştirilmesinden bahsetti.

Valve CEO’su Gabe Newell, beyne oyun yayınlamak için bir cihazın geliştirilmesinden bahsetti. Nörobilgisayar teknolojisi, oyuncunun durumunu okumaya ve oyun ayarlarını daha da kişiselleştirmeye izin verecek. Newel cihazın günlük yaşamda kullanıllanılabilirliğini öne sürdü. Bu cihaz nasıl çalışacak?

Vana da daha iyi bir oyun deneyimi için yeni teknolojiler geliştiriyor. Marka başkanı Gabe Newell içinde bir görüşme 1 NEWS için bir görüş söyledi. Valve, Half-Life, Portal, Counter-Strike, Left 4 Dead, Dota 2 serisinin yaratıcısı ve Steam mağazasının sahibidir.

BCI cihazı [beyin-bilgisayar arayüzleri], oyunu kendisi için daha da özelleştirmek veya durumunu değiştirmek için oyuncunun beyin aktivitesini okur.

“Gözlerden veya parmaklardan gelen hislere bağlı olmayan insanların zihninde yeni duygular yaratma yeteneğine sahibiz. Oyunculara vereceğimiz yeni deneyim, mevcut deneyimden çok daha iyi olacak. Gerçek dünya, insanların kafalarında yaratabileceklerinize kıyasla düz, renksiz ve bulanık görünecek.” dedi.

Ayrıca cihazın günlük yaşamda kullanılabileceğini de belirtiyor.

Newell, bir kişi kendini mutsuz hissediyorsa kendini mutlu olarak kafasında canlandırabilir diyor. O zaman cihaz basitçe durumunu değiştirecektir. Ayrıca BCI ile uykunuzu kişiselleştirebilirsiniz.

Newell, “Sürekli yastığınızı dövmek ve uyku hapı almak yerine şu anda uyumak istediğinizi söyleyebilirsiniz” diyor.

İlgili Haber: Turkcell’den Oyun Platformu Hamlesi!

Buna ek olarak şirketin, genellikle oyuncunun vücudu ve beyninin okumalarına atıfta bulunan “veri okuma teknolojisi” ni içeren VR cihazları için kafa bantlarını değiştirmede önemli ilerleme kaydettiğini belirtti.

BCI, teknoloji yardımıyla kullanıcının beyin aktivitesini daha hızlı yakalayabilecek. Ve ayrıca oyuncunun heyecanlı, şaşırmış, üzgün, sıkılmış veya korkmuş olup olmadığını anlayabilecek. Gelecekte alınan verilere bağlı olarak, cihaz oyunu oyuncunun durumuna göre ayarlayacak. Böylece oyunun içine dalmayı iyileştirecektir. Örneğin, sistem oyuncunun sıkıldığını fark ederse zorluğu biraz artırın.

Valve Video Oyunlarını Beyne Aktarmayı Planlıyor

Newell, cihazın parlak bir geleceği olduğunu söyledi.

“Zamanla, karakterinin oyunda aldığı yaralardan bir kişiye acı hissettirebileceğiz. Ancak, bu ayrı ayrı tartışılması gereken çok karmaşık bir konudur ”dedi.

Valvein yöneticisi gelecekten bilim kurgu diye bahseder. Ayrıca, geliştiricilerin kısa vadede BCI uygulamasını dikkate almayarak çok şey kaybettiğinden emin.

Newell, “Eğer bir geliştiriciyseniz ve bir nörobilgisayar arayüzünün bir laboratuar örneğine sahip değilseniz, o zaman aptalca bir hata yapıyorsunuz” dedi.

Cihazın çalışmasının ayrıntılı açıklamasına rağmen Newell, BCI’ın kitlesel olarak benimsenmesinin ne zaman bekleneceğini söyledi. Ancak, şirketin cihazı bir an önce raflara yerleştirmek için mümkün olan her şeyi yaptığını açıkladı.

Milyarder Elon Musk, nörobilgisayar arayüz teknolojisine de ilgi gösteriyor. Elon Musk geçtiğimiz yıllarda Neuralink örneği olarak beyne implante edilen çipli bir domuz sunumu yapmıştı.

İlgili Makale: Steam Oyun Nasıl İade Edilir?

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli