Sıradaki içerik:

2021’de Öğrenilecek En İyi Programlama Dilleri

e
sv

WhatsApp Gizlilik Politikası Güncellemesi Bilmeniz Gereken Her Şey

08 Ocak 2021 00:42
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

WhatsApp Gizlilik Politikası Güncellemesi

WhatsApp Gizlilik Politikası Güncellemesi , yeni bir güncellenmiş WhatsApp Gizlilik Politikası seti 8 Şubat 2021’de yürürlüğe girecek. Bunların çoğu veri toplama için detaylandırma ve gerekçelendirme olsa da, satırlar arasında çok şey oluyor. Yeni WhatsApp Gizlilik Politikası, platformun Facebook’unki de dahil olmak üzere üçüncü taraf entegrasyonuyla nasıl davrandığına odaklanıyor.

Er ya da geç, Instagram ve WhatsApp dahil tüm Facebook hizmetleri, kullanıcı verilerinin birleşik tanımlayıcıları olarak hizmet verecek. Bu size mükemmel bir senkronize deneyim sunacak olsa da, aynı zamanda bir bedeli de olacaktır.

WhatsApp’ın Güncellenmiş Politikası Ne Diyor?

WhatsApp Gizlilik Politikası

WhatsApp Gizlilik Politikası

WhatsApp Pay ile platform, hizmeti kullanırsanız işlem ve ödeme verilerinize de erişebilir. Varsayılan olarak WhatsApp, diğer şeylerin yanı sıra WhatsApp gruplarınızın adı ve ekran resimleri dahil olmak üzere uygulama kullanımınızı saklar. İşte WhatsApp’ın topladığı bazı verilerle birlikte yeni gizlilik politikasından bir alıntı:

“Hizmetlerimizi kurduğunuzda, eriştiğinizde veya kullandığınızda cihaza ve bağlantıya özgü bilgileri topluyoruz. Bu, donanım modeli, işletim sistemi bilgileri, pil seviyesi, sinyal gücü, uygulama sürümü, tarayıcı bilgileri, mobil ağ, bağlantı bilgileri (telefon numarası, mobil operatör veya ISS dahil), dil ve saat dilimi, IP adresi, cihaz işlemleri gibi bilgileri içerir bilgiler ve tanımlayıcılar (aynı cihaz veya hesapla ilişkili Facebook Şirket Ürünlerine özgü tanımlayıcılar dahil). “

Veriler ayrıca konumu, WhatsApp’ı nasıl kullandığınızı ve üçüncü taraf entegrasyonunu (bir YouTube videosu paylaşmak gibi) içerir. Sohbetlerinizi Drive veya iCloud’a yedekleseniz bile yedeklenen sohbetler Google ve Apple’ın gizlilik politikaları kapsamına girer Basitçe söylemek gerekirse, WhatsApp, üçüncü taraf entegrasyonunu nasıl kullandığınızdan sorumlu değildir.

WhatsApp Gizlilik Politikası Güncellemesi Neden Şimdi?

WhatsApp Gizlilik Politikası Güncellemesi ile ilgili popup alan kullanıcıların dediğine göre okuduktan sonra WhatsApp ve Facebook’un burada ne yapmaya çalıştığını anladım. Güncellenen WhatsApp gizlilik politikasının yeni herhangi bir şeyle daha az ilgisi var ve zaten nasıl çalıştığını açıklamakla daha çok ilgisi var.

Bunun iki ana nedeni var. İlk olarak, WhatsApp’ın Avrupa Birliği için benimsemesi gereken yeni gizlilik politikası, kullanıcı verilerini Avrupa’da tutuyor. İkincisi, WhatsApp’ın verilerinizi toplamadan / kullanmadan önce sormasını talep eden iOS uygulaması gizlilik önlemleri. Messenger hizmetlerinin 9to5Mac karşılaştırması ve bunlara bağlı verileriniz, Facebook Messenger’ın maksimum izin sayısını sorduğunu gösteriyor.

Bu yüzden Facebook’un gelecekte WhatsApp’ı nasıl kullanmayı planladığını açıklamanın zamanı gelmişti. İşte yeni gizlilik politikasının devreye girdiği yer burasıdır. WhatsApp’ın size hedefli reklamlar göstermesi için Facebook’un kendi entegrasyonu da dahil olmak üzere üçüncü taraf entegrasyonunu kullanması normaldir.

Facebook, WhatsApp ve Gizlilik Neden ? 

Yukarıdaki politikayı okumanız muhtemelen tüm bu verileri bir mesajlaşma servisi için teslim etmeden önce iki kez düşünmenizi sağlayacaktır. Ancak, hepsi siyah beyaz değil. WhatsApp, Facebook’un bir parçasıdır ve toplanan verilerin çoğu aslında uygulamanın çalışması için gereklidir. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, WhatsApp’ın yepyeni bir entegrasyon ve rahatlık düzeyi sağlamasıdır.

Düşünürseniz, aynı bilgileri farklı işlevler için farklı uygulamalara parçalar halinde veriyor olursunuz. WhatsApp ile hepsini tek bir yerde yapabilirsiniz. Signal ile WhatsApp arasındaki fark, ikincisinin artık verilerinizi daha “kişiselleştirilmiş” bir deneyim için kullanmaya veya basitçe, reklamları hedeflemeye istekli olmasıdır.

Bu yeni WhatsApp gizlilik politikası güncellemesiyle Facebook, aksi takdirde uçtan uca şifreleme talep eden bir uygulama aracılığıyla veri toplamayı normalleştirmeye çalışıyor. Veri paylaşma ve hedefli reklamlar olasılığından memnunsanız WhatsApp’ı kullanmaya devam etmenizde bir sakınca yoktur. Aksine, mahremiyetinizi önemsiyorsanız, WhatsApp kesinlikle daha fazla özellik eklemek için bundan ödün veriyor.

Bir başka makale: WhatsApp Mesajları Herkes İçin Nasıl Silinir?

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli