e
sv

WhatsApp Yerine Yerli Mesajlaşma Uygulaması Dedi Geldi !

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dedi uygulaması

WhatsApp Yerine Yerli Mesajlaşma Uygulaması Dedi  an itirabi ile geldi. BTK tarafından geliştirilen ve 2018 yılında yayınlanan Dedi uygulaması  WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesi yüzünden özellikle kullanılması önerliyor.

Sosyal medya şirketi Facebook’un veri politikaları düzenlemesi ile insanlar bilgilerinin paylaşıldığından şüphe ediyor. Bu bildirimleri kabul etmeyenler ise dünyanın en büyük mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ı kullanamayacak. Hal  böyle olunca gözümüzü alternatiflere diktik ve karşımıza yerli ve milli bir yapım olan Dedi uygulaması geldi.

Dedi Uygulamasının Özellikleri Nedir?

Dedi, Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarınızda kullanılabileceğiniz güvenli ve ücretsiz bir haberleşme uygulamasıdır.

Dedi ile arkadaşlarınızla, ailenizle, sevdiklerinizle mesajlaşabilir, sesli ve görüntülü arama gerçekleştirebilirsiniz. Rehberinizde kayıtlı kişilerle ve gruplarla fotoğraf, video, ses, gif ve belge gibi multimedya dosyaları gönderip alabileceğiniz bir uygulamadır.

Dedi’ye Nasıl Kayıt Olunur ?

Uygulamayı ilk kez kurduğunuzda karşınıza çıkan ekrana telefon numaranızı girerek kaydolabilirsiniz.

Dedi uygulamasında Arama ve Mesajlaşmalara Ait Kayıtlar ve İçerikleri Saklanıyor ve/veya İşleniyor mu ?

Dedi, arama ve mesajlaşmalarınızı hiçbir şekilde saklamaz ve işlemez. Kayıtlar sunucularda sadece transfer amaçlı anlık olarak tutulur. Böylece transfer tamamlandığında kayıtlar silinmiş olur. Dedi, güvenli mesajlaşma konusunda endüstri standartlarını belirleyen Signal uygulaması üzerine geliştirilmiştir. Kaynakları açıktır, herkes tarafından incelenebilir.

Sohbet Grubu Kurulabilir Mi ?

Grup sohbetleri ile aileniz ve arkadaşlarınızla sürekli iletişim halinde olabilirsiniz.

Bir çok özelliği ile karşımıza çıkan dedi uygulaması BTK’nın tamamen kontrolu altında olduğu bir uygulamadır. Mesajları devlet takip edecek mi ? söylentileride merak konusu. Ama bildiğiniz üzere diğer uygulamalarda sizi takip ediyor olabilir. Yani diyeceğimiz şudur ki diğer uygulamaların sizi takip etmesi yerine devletin sizi takip etmesi daha iyi olacaktır. Devlet istediği zaman istediği uygulamada sizin verilerinize ulaşabiliyor zaten. Elbette yerli uygulamalar söz konusu olduğunde devletin bu verilere ulaşması daha kolay olabiliyor.

Dedi: Güvenli Haberleşme Uygulaması Nasıl İndirilir?

Dedi Google Play Store: İndirin 

Dedi Apple Store: İndirin

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli