Trump Facebook’u neden yasaklamadığını açıkladı! Eski ABD Başkanı Donald Trump, ülkeleri Twitter ve Facebook’u boykot etmeye çağırdı. Donald Trump, devlet başkanının tweetlerinden birinin kaldırılmasının ardından ülke genelinde Twitter’ı bloke eden Nijeryalı yetkililere desteğini dile getirdi. 

Beyaz Saray’ın eski başkanı, diğer devletlere içlerindeki mevcut sansür nedeniyle en büyük sosyal ağlara erişimi kısıtlama çağrısında bulundu. Zamanında fırsatı varken Facebook’u Amerika Birleşik Devletleri’nde yasaklamadığı için pişman olduğunu dile getirdi.

Trump Facebook’u Neden Yasaklamadığını Açıkladı!

BBC, ABD’nin eski başkanının açıklamasına atıfta bulunarak, Donald Trump dünya ülkelerini Nijerya örneğini takip etmeye ve Twitter ve Facebook’u engellemeye davet ettiğini paylaştı.

“Başkanlarını yasakladığı için Twitter’ı yasaklayan Nijerya’yı tebrik ederim. Daha fazla ülke Twitter ve Facebook’u ücretsiz konuşmayı engellediği için engellemeli çünkü tüm sesler duyulmalı. Ardından rakipler ortaya çıkacak ve yerlerini alacaklar. Kendileri kötüyse, iyiyi kötüden ayırt edecekler kim?” diye sordu.

Aynı zamanda politikacı, böyle yetkileri varken harekete geçmediği için üzgün olduğunu dile getirdi. 

“Belki de başkanken Facebook’u yasaklamaylıydım. Ama Zuckerberg beni her zaman aradı ve öğle yemeği için Beyaz Saray’a geldi. Bana ne kadar iyi olduğumu söyledi.” dedi. Gönderinin sonuna, muhtemelen ikinci bir başkanlık dönemini ima ederek “2024?” ekledi. Dedi Donald Trump.

Donald Trump’ın Twitter ve Facebook hesaplarının yanı sıra bir dizi başka büyük hizmet, Capitol’ün ele geçirilmesinden sonra Ocak 2021’de engellendi. Platform yönetimleri, siyasetçinin paylaşımlarının hem saldırı öncesinde hem de sonrasında şiddeti kışkırtması nedeniyle kararlarını savundu.

Bu süreden sonra cumhurbaşkanlığı makamları kamu güvenliğini tehdit etmeye devam ederse, yasak uzayabilir.

Trump engelleme olayının ardından Facebook, içerik yayınlarken politikacıların ayrıcalıklarını garanti eden kurallardan vazgeçmeyi planlıyor. Bağımsız Sosyal Ağ Gözetim Konseyi, toplumdaki statüleri ve konumları ne olursa olsun, tüm kullanıcılara aynı kuralların uygulanmasını öneriyor.

 

Twitter Geçen Hafta Nijerya’da Engellendi.

Twitter geçen hafta Nijerya’da engellendi. Yetkililer, VPN gibi üçüncü taraf hizmetleri kullanarak yasağı aşmak isteyen kullanıcıların yasal işlemle karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı. Bu tür önlemlerin nedeni Twitter moderatörlerinin, Devlet Başkanı Muhammed Buhari’nin ayrılıkçıları hükümet binalarına yönelik saldırılar için cezalandırmakla tehdit ettiği bir mesajı kaldırmasıydı. Çevrimiçi platformun yönetimi, ülkedeki olaylar hakkında “derin endişe” dile getirdi.

“Ücretsiz internete erişim, modern toplumdaki en önemli insan haklarından biridir. Nijerya’da dünyayla iletişim kurmak ve bağlantı kurmak için Twitter’a güvenen tüm vatandaşlara erişimi yeniden sağlamak için çalışacağız.” dedi.

Share.

Teknoloji Meraklısı bir kişiliğim bir çok alanda araştırma yapıp sizler için sunuyorum aynı zamanda hacking bilgim ile sizlere bilgilendirici konular paylaşıyorum.

Leave A Reply

Exit mobile version