Ubuntu Core 20 IoT Cihazları İçin Yayınlandı. En popüler Ubuntu işletim sisteminin arkasındaki şirket olan Canonical, 22 Nisan 2021’de piyasaya sürülmesi planlanan bir sonraki Ubuntu 21.04 “Hirsute Hippo” için şimdiden hazırlanıyor .

Bu arada, Ubuntu Core 18’in 2019’da piyasaya sürülmesinden sonra, Canonical artık IoT için Ubuntu Core 20’yi genel kullanıma açık hale getirdi.

Ubuntu Core 20, IoT cihazları ve gömülü sistemler için özel olarak tasarlanmış Ubuntu 20.04 ‘Focal Fossa’ LTS’nin minimal ve kapsayıcıya alınmış bir sürümüdür .

Güvenli önyükleme, tam disk şifreleme ve güvenli cihaz kurtarma gibi özellikler sağlayarak IoT için Linux’u güvenli hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Geleneksel Debian paket sistemini kullanan normal Ubuntu sürümünün aksine, bu Ubuntu Çekirdeği neredeyse tamamen snapCanonical tarafından geliştirilen evrensel paket yönetim sistemine dayanıyor .

Daha iyi güvenlik ve tehlikeye atılan herhangi bir uygulamanın zarar görmesini önlemek için Ubuntu Core cihazlarındaki tüm çıtçıtlar kesinlikle sınırlandırılmış ve yalıtılmıştır.

En son Ubuntu Core 20’den bahsetmişken, birkaç güvenlik güncellemesi ve önemli yeni özelliklerle birlikte geliyor.

Örneğin, gizliliği korumak ve fiziksel saldırganlara karşı gizliliği garantilemek için varsayılan olarak donanım destekli tam disk şifrelemeli güvenli önyükleme ekledi.

Diğer geliştirmeler arasında, Ubuntu Core 20’nin içerdiği şey budur:

  • Yeni kurtarma ve yeniden yükleme modu
  • Kurtarma modu menüsü ve seçici
  • Raspberry Pi desteği (hem ARMv7 hem de ARM v8)
  • İlk MAAS ve bulut init desteği

Ubuntu Core hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız resmi belgeleri okuyabilir veya 24 Şubat 2021 için planlanan web seminerine kaydolabilirsiniz.

Son olarak, Ubuntu Çekirdek 20 ellerini almak kullanılabilir görüntüleri indirmek istiyorsanız buraya desteğin on yıl ile x86_64 ve ARM donanım için linke tıklamanız yeterlidir.

Bir başka haber: Ubuntu Google’ın Flutter Araç Setini Kullanacak

Share.

Siber dünyada gerçekleşen tüm olayları, hack haberlerini, teknoloji gelişmelerini ve bir çok konuda bilgilendirici makaleleri araştırıp sizler ile paylaşıyorum.

Leave A Reply

Exit mobile version