Veri gizliliği ve veri güvenliği aralarındaki fark nedir? konusunu sizler için araştırdık. Dünya tehlikeli bir yerdir. Siber suç yükselişte ve çevrimiçi çalışan birçok kişi için amansız bir endişe, verilerine erişmeye çalışan bilgisayar korsanlarına veya siber suçlulara karşı düşmeleridir.

Veri Gizliliği ve Veri Güvenliği Aralarındaki Fark Nedir?

Veri gizliliği ve veri güvenliğini ele alırken, terimleri genellikle birbirinin yerine kullanırız.  Veri gizliliği ve veri güvenliği arasındaki fark nedir? ve nihayetinde ikisi arasındaki ayrımı önemsedik. Veri gizliliği ve veri güvenliği birbiriyle bağlantılıdır, ancak bunlar farklı unsurlardır ve her birinin çevrimiçi ortamda insanların güvenliğiyle ilgisi vardır.

Veri gizliliği, kişilerin kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerini veya PII’yi toplamak, depolamak, paylaşmak ve kullanmak için politika ve prosedürlerin nasıl geliştirildiğini inceler. PII, Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği veya Kaliforniya’nın eşdeğeri CCPA dahil olmak üzere birçok yeni veri düzenlemesinde yer alan bir kavramdır.

Veri Gizliliği Nedir?

Veri gizliliği, diğer şeylerin yanı sıra isimleri, telefon numaralarını, adresleri ve tıbbi geçmişi de içerebilen bu kişisel bilgilerin güvenliğini sağlamanın önemidir. Yanlış anlarsanız, ağır para cezaları ve yaptırımlara maruz kalabilirsiniz bu nedenle, özellikle son yıllarda Avrupa’da şirketler, veri gizliliği ilkelerini nasıl koruyabilecekleri konusunda çok fazla zaman ve çaba harcadılar.

Veri gizliliği, artık kabul ettiğimiz bir kavramdır: bunun varsayılan olarak olmasını bekliyoruz ve gerçekleşmezse yetkililere gitmeye hazırız. Bu, verilerin işlenme biçimiyle ilgilidir ve çoğu zaman, bireysel çalışanların bu tür PII verilerine erişirken ve aktarırken kullandığı yöntemler ve araçlarla ilgilidir.

Veri gizliliği ihlalleri alıcılarda bir e-postaya BCC gönderilmemesi, e-posta adreslerinin açıkta bırakılması gibi küçük ya da insanların milyonlarca e-posta adresini ve parolayı gizlemesine olanak tanıyan bir saldırı saldırısının kurbanı olmak gibi büyük olasılıklar potansiyel olarak zarar verici. Ancak, yanlışlıkla sondan ziyade kötü niyetli kişilerde veri gizliliği ihlallerini azaltmanın bir yolu, bir şirkette veri güvenliği ilkelerinin sağlam olmasını sağlamaktır.

Herhangi bir şirket için, hangi kişisel bilgilerin ifşa edilmiş olabileceğini, şimdi Darknet’te dolaştığını veya tehdit aktörleri tarafından sömürülmeyi beklediğini anlamak önemlidir.

Çevrimiçi hesaplarınızdan herhangi birinin önceki güvenlik ihlallerine maruz kalıp kalmadığını görmek için, kişisel veri sızıntısı denetleyicimizi 15 milyardan fazla ihlal edilmiş kayıttan oluşan bir kitaplıkla kullanın.

Veri Güvenliği Nedir?

Veri ihlallerini içeriden  veri gizliliğinin ihlali   önlemek zordur, ancak uygun çalışan eğitimi ve dikkatle izlenen iyi politikalarla hafifletilebilir. Daha zor olan, bir kuruluşun dışından gelen veri ihlallerini önlemektir. Bu, güçlü veri güvenliğinin sağlanmasını gerektirir.

Veri güvenliği, bir kuruluşun sahip olduğu bilgilerin gizliliği, kullanılabilirliği ve bütünlüğü ile ilgilidir. Veri gizliliği politikaları ve prosedürleri, bir kişinin asma köprüyü yanlışlıkla bilgisayar korsanlarına açmasını engellemek için tasarlanmışsa, veri güvenliği, onların kırılmasını önlemek için güçlü tahkimatlar inşa etmeyi içerir.

Savunmalarınızın aşılmaz olduğu kadar güvenli olmak ve çalışanlarınızın ihtiyaç duydukları verilere hala kolay erişebilmelerini sağlamak arasında yürümek ince bir çizgidir. Mantıklı depolama çözümlerini ve yöntemlerini, veri şifrelemesini, ihlallere yanıtları kullanmak ve çok faktörlü kimlik doğrulama ve güçlü parolalarla hesapları kilitlemek isteyeceksiniz.

Bizim de şifre kaçak denetimi , şifrenizin böylece siber saldırılara karşı savunmasız bırakarak, başkasının eline geçip geçmediğine öğrenebilir. Veritabanımız neredeyse bir milyar sızdırılmış şifre içeriyor. Güçlü bir şifre oluşturmakta zorlanıyorsanız, şifre oluşturucuları kullanabilirsiniz.

Güçlü bir veri güvenliğine sahip olmak, daha iyi veri gizliliğine yol açar  ve bu nedenle farklı olan iki şeyin hala bir bağlantı bağı vardır. Biri olmadan diğerine sahip olamazsınız – ancak ayrımı bilmeniz önemlidir, çünkü bir kuruluşta güçlü veri gizliliği standartlarının etkinleştirilmesi, karşılık gelen fiziksel ve dijital veri güvenliği düzeyine sahip değilseniz hiçbir şey ifade etmez.

Veri gizliliği ve veri güvenliği aralarındaki fark nedir? konusunun sonuna geldik umarım sizlere faydalı olmuştur. Bir başka makalemiz olan Casus yazılım nedir? makalemize de göz atabilirsiniz.

Share.

Siber dünyada gerçekleşen tüm olayları, hack haberlerini, teknoloji gelişmelerini ve bir çok konuda bilgilendirici makaleleri araştırıp sizler ile paylaşıyorum.

Leave A Reply

Exit mobile version