VLC Media Player’da birkaç RCE açığı düzeltildi. Geçen hafta VideoLan geliştiricileri Windows, Mac ve Linux için VLC Media Player 3.0.12 sürümünü yayınladı. Yeni sürüm yalnızca güncellemeler ve iyileştirmeler getirmekle kalmadı, aynı zamanda çoğunlukla NSFOCUS uzmanları tarafından keşfedilen güvenlik açıklarını da getirdi.

Özellikle, bulunan güvenlik açıkları, arabellek taşmaları veya geçersiz referans alma ile ilgilidir. VLC’de bir çökmeye ve veri sızıntısına ve mevcut kullanıcının ayrıcalıklarıyla isteğe bağlı kod çalıştırılmasına neden olabilir. Geliştiriciler, uzaktaki bir saldırganın özel bir medya dosyası oluşturarak ve kullanıcıyı VLC ile açmaya zorlayarak bu sorunlardan yararlanabileceğini açıklıyor.

İlgili Makale: 2021 En İyi Ücretsiz Video Düzenleme Programları

VLC Media Player’da birkaç RCE açığı düzeltildi

“Sorunların kendisi büyük olasılıkla oynatıcının arızalanmasına neden olsa da, bunların bilgi sızıntısı veya uzaktan kod çalıştırma için birleştirilebileceğini göz ardı edemeyiz. ASLR ve DEP bu olasılığı azaltmaya yardımcı oluyor, ancak bunlar da aşılabilir ”diye yazıyor VideoLan mühendisleri.

Ayrıca 3.0.12 sürümü, Mac kullanıcıları için önemli bir güncellemedir, çünkü VLC Media Player artık macOS’ta ses bozulması sorununu çözen yerel Apple Silikon desteğine sahiptir.

VLC Media Player de altyazı nasıl eklenir?

VLC’ye altyazı eklemek için, Altyazı> Altyazı Dosyası Ekle seçeneğine gitmeniz ve ardından dosyayı  bilgisayarınızdan seçmeniz gerekir. VLCsub uzantısında film / TV dizisi adını da arayabilirsiniz. VLC’de altyazı nasıl ayarlanır?

VLC’de, tek bir tuş vuruşunda altyazıyı geciktirmek için H tuşuna ve altyazıyı 50 milisaniye iletmek için G tuşuna basabilirsiniz. Farkı artırmak / azaltmak için tuşlara art arda basabilirsiniz.

Share.

Teknoloji Meraklısı bir kişiliğim bir çok alanda araştırma yapıp sizler için sunuyorum aynı zamanda hacking bilgim ile sizlere bilgilendirici konular paylaşıyorum.

Leave A Reply

Exit mobile version