Google, Apple, Mozilla ve Microsoft dahil olmak üzere büyük teknoloji devleri bir WebExtensions Topluluk Grubu (WECG) duyurdu. Duyuru, World Wide Web Konsorsiyumu (W3C) sırasında yapıldı ve daha sonra niyetlerini detaylandıran bir blog yazısı yayınlandı.

Bu grubun amacı, bir araya gelmek ve tarayıcı uzantılarını geliştirmek için çalışmaktır. Bu çaba, bazı favori tarayıcılarınız (Chrome, Safari, Edge, Firefox) için daha iyi uzantı desteği sağlayabilir.

Uzantılar, genel tarama deneyimi için çok önemli hale geldi, bu nedenle onlarsız çalışmayı hayal etmek zor. Apple, Google, Microsoft ve Mozilla bu topluluk grubunu kurdu ve diğer tarayıcı üreticilerini, uzantı geliştiricilerini ve ilgili tarafları bu çabaya katılmaya davet ediyor.

WECG Tarayıcı Uzantılarıyla Ne Elde Etmek İstiyor?

Bu grup, tarayıcı uzantıları için ortak bir vizyona uyum sağlar ve gelecekteki standardizasyon için çalışır. Bu çaba, tutarlı bir model ve ortak temel işlevler, API’ler ve izinler belirleyerek uzantı geliştirmeyi basitleştirecektir.

Bunu, performansı artıran, daha güvenli ve kötüye kullanıma karşı dirençli bir mimarinin ana hatlarını çizerek yapmayı planlıyorlar. Ancak, her tarayıcı satıcısı kendi teknik, inceleme ve içerik politikalarıyla uzantı mağazasını tamamen bağımsız olarak işletmeye devam edecektir.

Plan, temel olarak Chrome, Microsoft Edge, Firefox ve Safari tarafından desteklenen mevcut uzantı modellerini ve API’leri kullanmaktır. Grup daha sonra bunu bir temel olarak kullanacak ve bir spesifikasyon üzerinde çalışmaya başlayacaktır. Ortak bir zemin belirlemeyi, uygulamaları daha yakın hale getirmeyi ve gelecekteki evrim için bir rota çizmeyi amaçlıyorlar.

Web uzantıları platformunun veya mevcut uygulamaların her yönünü belirlemeyi hedeflemiyoruz. Tarayıcıların, web uzantıları platformunun daha da iyileştirilmesi için temel teşkil edebilecek API’leri yenilemeye ve göndermeye devam etmesini istiyoruz.

Community blog

Opera, Firefox ve Safari, yıllar içinde Chrome uzantısı API’sini benimsemiştir. Ancak, tüm tarayıcıların biraz farklı izinleri ve kullanılabilir API’leri vardır. Tüm API’leri ve işlevselliği tüm tarayıcılarda standartlaştırmaya yönelik bu hareket, geliştiriciler için büyük ölçüde faydalı olacaktır. Sonuç olarak, tüm tarayıcılarda giderek daha fazla uzantı kullanıma sunulacak ve iş daha üretken hale gelecektir. Bir başka haberimiz olan Firefox Yeni Proton Güncellemesini Yayınladı! haberimize de göz atabilirsiniz.

Share.

Siber dünyada gerçekleşen tüm olayları, hack haberlerini, teknoloji gelişmelerini ve bir çok konuda bilgilendirici makaleleri araştırıp sizler ile paylaşıyorum.

Leave A Reply

Exit mobile version